Jazzové okénko Jana Schneidera: Haitian Fight Song, Foukej a Prayer of the Mothers

Nedělní jazzový průvodce Jana Schneidera nabízí i tentokrát tři zajímavé hudební kousky.

Doposud jsem tajil, že jsem již dávno propadl kouzlu Charlie Minguse. Propadl jsem mu tak, že jsem mu odpustil neodpustitelné – totiž souhlas s použitím jeho hudby v reklamě: ta je však tak vydařená, že nelze nic namítat. Je to snad klišé, ale toto je pro mne zvukový ideál amerického bigbandu. Ostatně poslechněte si tu skladbu celou: Haitian Fight Song. Youtube vám nabídne na liště mnoho dalších Mingusových songů – a kdo má rád tu nesnadnější, hledačsky zarputilou stánku amerického jazzu, bude asi těžko odolávat dalším a dalším ukázkám (a ti, kteří dojdou až k Mingusově hudbě k baletu „The Black Saint and the Sinner Lady“, už nezapomenou nikdy: ale nespěchat, je to těžká krmě!). Za zmínku pochopitelně stojí dlouholetý Mingusův spoluhráč, skvostný bubeník Dannie Richmond, který dodával k té Minguově hutné base úžasnou jiskru.

Počátkem sedmdesátých let se rozjížděla takzvaná normalizace. Všichni nositelé názorů, které netmelily společnost, byli ostrakizováni, vypuzováni z médií, byly jim zužovány možnosti nejen profesně odpovídajícího, ale posléze některým i jakéhokoliv zaměstnání. Doba, kdy hitparádám vévodily skutečně výtečné kapely, se postupně měnila v poušť, v níž vystupovaly též kapely ze Západu, ale těžce pokleslé a komerční. Ukazovaly tak cestu československým hudebníkům, jak se „znormalizovat“ a přežít. Jen někteří stále odolávali, a byli i tací, co odolali. A ti z posluchačů, kteří poslouchali i jazz, když byli trpěliví, se tak občas dočkali. V roce 1970 vyšlo LP kytaristy Rudolfa Daška „Pohádka pro Beritku“, a věru – stojí za poslech i dnes! Já se musím přiznat k tomu, že moje LP bylo nejvíce obehrané tam, kde byla písnička Foukej! Zde Dašek, doprovázený kontrabasistou Vincencem Kummerem, baskytaristou Lubošem Nývltem a bubeníkem Ivanem Smažíkem vykouzlil nad těmi dvěma basovými linkami a temperamentními bubny něco, co bylo dosti blízké některým skladbám Jimmy Hendrixe! Ano, byla to písnička mého bubenického mládí. Tehdy  jsem poznal, že nejen v cizině, ale i u nás je bubeník, který má úžasný odpich a šťávu!

Nicméně svět ani dnes není v pořádku, a to v tolika ohledech, že to nejde normálně vyspravit. Musí se na to holt jinak. Jak? Na to odpoví Yael Deckelbaum ve skladbě „Prayer of the Mothers“, kterou zpívá se svými muslimskými a křesťanskými kamarádkami. Myslím, že by se jak zjevem, tak i filosoficky zamlouvala vzácnému profesorovi Milanu Machovcovi, který právě ten neblahý stav světa přisuzoval mužské převaze na moci. Tím jistě nevyzýval k moci mužatky a podobné genderové výstřednosti, ale ženy, báby i mladé holky (jak nenapodobitelně rýmoval jeho přítel Egon Bondy). Zakopaný pes není v ideologii, ale v běžné praxi. Pozitivní příklady? Například tento web !argument!

Ilustrační foto: Autor –  Tom Marcello Webster, New York, USAderivative work: , CC BY-SA 2.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=6582956

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.