Americký obchodní deficit na desetiletém rekordu

Výsledek je v přímém rozporu s politikami amerického prezidenta, který si přál obchodní nerovnováhy snížit.

Americký prezident Donald Trump uvedl, že právě obchodní nerovnováhy jsou hlavní hrozbou pro americkou ekonomiku. Výsledek minulého roku ho tedy nepotěší, protože deficit obchodní bilance se dostal na 621 mld. dolarů, čímž se dostal na desetiletý rekord.

Růst exportů byl za rok 2018 překonán ještě rychlejším růstem importu. U obchodu zbožím byl deficit 891 mld. dolarů, z čehož polovinu tvořila Čína.

Trump ve své volební kampani tvrdil, že zpřísný postoj vůči Číně, ale i spojencům, jako je Kanada či EU, a zlepší negativní bilanci USA. Čísla ovšem ukazují, že slib nejenže není splněn, ale naopak, že obchodní „mezera“ je stále větší. Stalo se tak navzdory razantnímu zvýšení cel vůči Číně.

Demokraté požadují, aby Trump přiznal, že jeho přístup selhal a aby uvedl, co míní udělat, aby tento negativní trend změnil. Ekonomové se domnívají, že hlavním důvodem byla síla americké ekonomiky (ve srovnání s ostatními slabšími ekonomikami), která vedla k nárůstu dovozu. Silná poptávka spotřebitelů byla schopna překonat i Trumpova cla. Slabší zahraniční poptávka byla zasažena odvetnými cly, například na zemědělské produkty, které byly zasaženy silně. Po čínských odvetných opatřeních klesly americké exporty sóji o 20 %. K importu přispěl i silný americký dolar. Další vysvětlení je, že americké firmy s předstihem dovezly více čínského zboží, aby se předzásobily před zavedením cel.

Aktuálně tedy Trump neuspěl se svým cílem, ale nyní jeho administrativa tvrdí, že právě podobné jednání jako s Čínou přinese americké ekonomice prospěch a projeví se v dalších letech. Trump také upozorňuje na nárůst pracovních míst ve zpracovatelském průmyslu, jako na důležitý indikátor úspěšnosti jeho politiky.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.