Centrální banky ve velké nejistotě

Globální výhled se rapidně zhoršuje, varují Financial Times, banky proto začínají znovu pokukovat po stimulační politice.

Ještě v prosinci minulého roku to vypadalo, že centrální banky odcházejí od stimulačních politik. Místo toho jsou tu opět obavy z globálního vývoje. Tento obrat dokončila Evropská centrální banka, která na svém sezení 7. března nabídla nový stimulační program pro banky, plus uvedla, že úrokové sazby zůstanou nízké dlouhou dobu. Guvernér ECB musel nicméně přiznat, že samy centrální banky nemohou vyřešit problém silné nejistoty.

Varování před temnějším výhledem světové ekonomiky vydala nyní OECD, předpokládá zpomalení pro téměř každou zásadní ekonomiku. Americká čísla nepotěšila vzhledem k zastavení tvorby nových pracovních míst. A Čína zaznamenala prudký propad obchodu.

Velký vliv měl i obrat k „holubičí“ politice u amerického FEDu. Investoři museli snížit svá očekávání ohledně nárůstu úrokových sazeb.

ECB se vyjádřila pozitivně k domácím událostem, i když zaznamenala negativní vývoj v Německu a Itálii. Ale i když byla prognóza růstu upravena směrem dolů, tak i dál tvrdí, že existují významná rizika dalšího oslabení ekonomiky. A to se nestává tak často a vyvolalo to velké znepokojení, píší FT.

Centrální banka není schopna se vypořádat s riziky Brexitu bez dohody, ani s geopolitickým napětím plynoucím z obchodních válek. Nové levné úvěry, které plánuje ECB, mohou zmírnit potíže pro španělské a italské banky. Jenže pokud je problém v tom, že si italské firmy nechtějí půjčovat, pak to nepomůže. Podobná situace prý panuje i středně velkých německých firem.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.