Eurokomisařka Malmströmová: obchodní rozhovory mezi EU a USA jsou ohroženy nedostatkem důvěry

Eurokomisařka navrhuje dát citlivé téma zemědělství stranou jednání.

Financial Times informují o tom, že obchodní komisařka si přeje jen malou dohodu o průmyslových clech.

Cecilia Malmströmová, obchodní komisařka EU, uvedla, že nedostatek důvěry mezi USA a EU brzdí možnost velké dohody. Místo toho navrhuje, aby se politicky citlivé téma zemědělských výrobků dalo stranou a dohoda se omezila na cla u průmyslového zboží.

Po setkání Trumpa s předsedou Evropské komise Jeanem-Claudem Junckerem bylo uzavřeno sice příměří, ale žádný trvalý mír z toho není, píší FT. USA stále hrozí tím, že zavedou cla na evropské automobily a vyžadují, aby se otevřel trh se zemědělskými produkty, což EU tvrdě odmítá.

Malmströmová proto v reakci na nedostatek důvěry, na americké výhrůžky, že Evropa je bezpečnostním rizikem, říká, že je tedy potřeba důvěru vybudovat. Proto je podle ní optimální začít od průmyslového zboží a cel. Malmströmová se také snaží zapojit USA do reformy Světové obchodní organizace.

Trump vyhrožoval tím, že USA z WTO odejdou. Aktuálně USA ochromují činnost organizace tím, že odmítají jmenovat nové soudce, čímž nefunguje systém řešení sporů. Do konce roku by se mohl znehybnit docela. Místo toho, aby USA předložily reformy orgánu, se jen dívají, jak přestává úplně fungovat.

Malmströmová se domnívá, že by se USA mohly vrátit k roli vytváření globálních institucí a tímto způsobem pak vytvářet pravidla globalizace.

Americká strana setkání nijak nekomentovala. Zvyšuje se tím možné riziko, že americká administrativa uvalí na evropské automobily cla. Malmströmová uvedla, že nemá žádnou zprávu, jak se americká administrativa rozhodla ohledně možné uvalení cel na základě ohrožení národní bezpečnosti USA.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.