CDU: Kramp-Karrenbauerová varuje před evropským centralismem

Předsedkyně německé CDU podpořila z Macronových nápadů (jenom) reformu Schengenu i imigrační politiky.

Předsedkyně CDU, Annegret Kramp – Karrenbauerová (ve zkratce AKK) poprvé reagovala na Macronův projev „evropské renesance“. Varovala před nadměrným evropským centralismem. Domnívá se, že řešení evropských problémů nespočívá v tom, že se více pravomocí přesune od států k nadnárodním institucím. O Macronově textu jsme psali minulý týden.

Ve svém textu pro Welt am Sonntag, uvedla, že společná minimální mzda, zespolečenštění dluhů a centralizace jsou chybné přístupy, že je potřeba více subsidiarity a individuální zodpovědnosti.

Konzervativní přístup AKK v kontrastu s Macronovým přístupem radikálních reforem ukazuje, jak obtížné bude dohodnout se v tandemu Francie – Německo na změně EU. Ve svém článku AKK zmínila témata, která nejsou ve Francii vítána, např. přemístění sídla Evropského parlamentu ze Štrasburku či snahu získat pro EU místo ve stálé Radě bezpečnosti OSN.

Emmanuel Macron naproti tomu neustále zdůrazňuje liberální reformy, kterými bude bojovat proti rostoucí síle nacionalistů. Chce radikální změnu všeho – od ekologie po průmyslovou politiku. Hovořil o reformě Schengenu, o Evropské bezpečnostní radě i o nové ochraně proti kybernetickým útokům.

AKK přijala za své jeho návrhy reformy Schengenu a imigračních pravidel, odmítá ale silný centralizovaný projekt, místo toho hovoří o nutnosti posílení inovací, aby si EU uchovala konkurenční potenciál. Jde o první příspěvek AKK k debatě o reformě EU. Očekává se, že právě tato žena bude jednou německou kancléřkou. Je podstatné, že na Macronovy návrhy odpověděla právě ona a nikoliv Merkelová – ukazuje to na posun moci, zdůrazňují FT.

Z Německa zazněly kritické reakce, od Zelených i sociálních demokratů. Zelení tvrdí, že je to odpověď bez ambicí, která jen Francii provokuje zrušením sídla ve Štrasburku. Nedostatek ambicí kritizoval i zástupce sociální demokracie.

AKK tvrdí, že Macron má pravdu v tom, že je potřeba naléhavě reagovat na rostoucí moc Číny a snahu Ruska destabilizovat EU. Souhlasí i s reformou imigrace a „dokončením“ Schengenu. Opět se vrátila k tomu, že každá země musí přispět – tj. chránit hranice, bojovat proti kořenům migrace a přijímat uprchlíky.

Naznačila ovšem i flexibilní přístup, jako ústupek vůči zemím jako je Maďarsko a Polsko, které razantně odmítají přijímat uprchlíky, tvrdí FT. AKK napsala, že kdo více pomůže v jedné oblasti, může se méně angažovat v jiné.

AKK také uvedla, s ohledem na své konzervativní ukotvení, že integrace některých imigrantů je klíčovou otázkou, protože některé formy islámu jsou nekompatibilní s otevřenou společností. AKK proto navrhuje, aby si Evropa vychovávala své vlastní imámy v tradici evropského osvícenství.

Hodně z témat bylo podáno vágně, například „jednotný trh pro banky“ neosvětlil názor Německa na jednotný systém pojištění vkladů, ačkoliv právě tento prvek je pro bankovní unii považován za zásadní.

AKK podpořila Macronův návrh Evropské bezpečnostní rady, v níž by byla i Británie, schopné koordinovat bezpečnostní a zahraniční politiku. EU by se měla snažit o postavení globální síly pro mír a bezpečnost.

Články zveřejněné v rubrice Trendy nemusejí vyjadřovat názor redakce.

Ilustrační foto: Autor – Olaf Kosinsky, CC BY-SA 3.0 de, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=75185239

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.