Čínský trh s LNG: nová konkurence mezi Ruskem a USA?

Nová dohoda o dodávkách amerického zkapalněného plynu (LNG) do Číny budí otázky ohledně osudu rusko-čínských dohod o dodávkách plynu.

V rámci jednání o obchodních vztazích mezi Čínou a USA se projednává odběr amerického zkapalněného plynu LNG Čínou, píší ruské internetové noviny Gazeta.ru. Má se jednat o dohodu v hodnotě asi 18 miliard dolarů. Naopak Rusko považuje čínský trh za prioritní pro svůj odbyt plynu – a to jak prostřednictvím plynovodu Síla Sibiře, tak pro jamalský zkapalněný plyn.

Podle informací Wall Street Journal došlo k dohodě mezi čínskou společností Sinopec a Cheniere Energy v hodnotě 18 miliard dolarů, přičemž americké LNG dodávky na čínský trh mají začít v roce 2023. Čínská strana také postaví nové terminály pro LNG, což bude znamenat další investice v hodnotě 3 miliard dolarů, a to má být jenom začátek spolupráce obou zemí v oblasti LNG.

Spojené státy se v roce 2017 staly čistým vývozcem zemního plynu a země realizuje ambiciózní plány pro jeho těžbu, jen letos se znovu zvýší kapacita amerických LNG terminálů z 4,9 na 8,9 kubických stop za den. Počítá se také s navýšením produkce zemního plynu z břidlic na 18,75 miliard kubických stop za den, uvádí článek.

Dnes jsou hlavními odběrateli amerického LNG Japonsko a Jižní Korea, zatímco do Číny směřuje asi 9 % vývozu. Pro USA je čínský trh perspektivní, ale ruští vývozci se o něj také silně zajímají.

Ruský Gazprom plánuje začít s dodávkou zemního plynu pomocí plynovodu už letos. Nový plynovod Síla Sibiře, který spojuje Čínu a ruská naleziště plynu, má být otevřen o několik týdnů dříve, na konci roku 2019. Gazprom již dříve podepsal s Čínou dohodu o dodávkách plynu na 30 let v objemu 38 miliard kubických metrů ročně. Minulý rok v září se dokonce objevila zpráva, že Rusko a Čína jednají o zvýšení dodávek přes Sílu Sibiře, ale hlavní otázkou se stala cena. Dohoda z roku 2014 ocenila dodávky na 400 miliard dolarů, což podle expertů představovalo, vzhledem k cenám pro evropský trh, výhodu pro Čínu, nikoliv pro Rusko.

Nyní se odborníci domnívají, že v první etapě není americký LNG cenově pro Rusko konkurentem. Jde o úplně jiné kategorie dodávek, říká k tomu ruský odborník Sergej Kapitonov. Navíc míří ruský zemní plyn a LNG na rozdílné trhy. LNG se týká hlavně pobřežních oblastí Číny, zejména jižních, zatímco ruský zemní plyn jde na sever a do středu Číny.

Ruská společnost Novatek má s Čínou dohodu, podle níž má firmě CNPC dodat 3 miliony tun plynu ve zkapalněné podobě. I když je pro ruský LNG asijský trh obecně prioritou, snížení ceny způsobuje, že evropský trh je výhodnější.

Spotřeba zemního plynu se v Číně podle informací agentury Xinhua stále zvyšuje. V roce 2018 stoupla o 18,1 %, což je 280 miliard kubických metrů plynu. K roku 2020 Čína plánuje snížit spalování uhlí a nahradit ho zemním plynem v objemu 347 miliard kubických metrů ročně, řekl ruským novinám další odborník, Denis Lisicyn z firmy Erarium Group.

Vedle USA a Ruska nakupuje Čína zemní plyn z Turkmenistánu, Kataru, Austrálie a brzy také z Myanmaru. Analytik Petr Puškarjov hodnotí krok Číny směrem k nákupům amerického LNG jako nutnost utratit navršené dolarové rezervy. Jedná se o systém přirozeného kreditování, protože jinak obchodní deficit mezi USA a Čínou dále poroste. Bude to v podstatě znamenat, že USA budou splácet svoje dluhy vůči Číně v naturáliích – plynem a zemědělskými produkty – prostřednictvím k tomu vymyšleného zvláštního mechanismu.

Podle původní dohody měly USA a Čína dosáhnout dohody v obchodních otázkách k 1. březnu. Nicméně Donald Trump souhlasil s prodloužením lhůty a zřekl se zavedení cel a dalších kroků proti čínské straně v případě, že rozhovory budou dál pokračovat směrem výhodným pro USA.

Články zveřejněné v rubrice Trendy nemusejí vyjadřovat názor redakce.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.