Íránský prezident na historické návštěvě Iráku

Hasan Rúhání přicestoval do sousedního Iráku s cílem posílit dvoustranné vztahy obou zemí.

Íránský prezident Hasan Rúhání v pondělí zahájil návštěvu Iráku. Jednalo se o první takovou návštěvu od válečného konfliktu v letech 1980-1988. Rúhání ještě před odletem prostřednictvím své webové stránky zdůraznil „zvláštní“ význam vztahů mezi Íránem a Irákem. Cílem návštěvy má oficiálně být prohloubení dvoustranných vztahů. Během pondělní návštěvy zdůrazňoval potřebu stability země a jednoty.

Od zvolení Rúháního prezidentem Íránu v roce 2013 se Bagdád mohl opřít o íránskou podporu v boji proti takzvanému Islámskému státu, který kontroloval části území Iráku. Nyní je IS téměř poražen, boje se vedou jen v Sýrii, takže Írán hledá podporu Iráku v situaci, kdy čelí stále většímu tlaku ze strany USA.

Rúháního na celkem třídenní návštěvě doprovází početná íránská delegace, která má posílit ekonomickou spolupráci obou zemí. Íránský lídr byl přivítán ministrem zahraničí Alím Al-Hakimem, následně se setkal s prezidentem země Barhamem Salíhem. Na tiskové konferenci s prezidentem potom zdůraznil, že stabilní Irák znamená stabilitu pro celý region. Irácký prezident Rúhánímu poděkoval za íránskou podporu v boji proti terorismu v Iráku.

Následovala schůzka s premiérem Abelem Abdul-Mehdím a dalšími šíitskými politiky v zemi, uvádí agentura.

Ilustrační foto: Autor – Mehr News Agency, CC BY 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=77152275

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.