Nové severokorejské testy budou katastrofou pro diplomacii

Jihokorejská strana apeluje na pokračování diplomatických jednání, ale obává se obnovení vojenských testů na severu poloostrova.

Podle slov Mun Čung-ina, poradce jihokorejského prezidenta, by nové severokorejské testy raket byly katastrofou pro diplomacii, informuje agentura Associated Press. Americká strana zveřejnila satelitní snímky, které naznačují, že Severní Korea obnovuje činnost na svých zařízeních pro vypouštění raket dlouhého doletu, další satelitní snímky ukazují posílení dopravní činnosti v oblasti, kde se rakety vyrábějí.

Někteří experti to vidí jako znamení, že by Severní Korea mohla připravovat v reakci na krach summitu mezi Donaldem Trumpem a Kim Čong-unem další testy svých raket či obnovit jaderné vyzbrojování.

Mun Čung-in, který je zvláštním poradcem jihokorejského prezidenta Mun Če-ina, považuje takové kroky Severní Koreje za špatné a koneckonců i katastrofické pro jihokorejskou diplomacii. Poradce také apeloval na to, aby Severní Korea i Spojené státy po neúspěchu summitu v Hanoji udržovaly diplomatické vztahy a začaly znovu – zatím neoficiálně – diskutovat. Neúspěch summitu podle expertova hodnocení ukázal, jak složité a bolestivé bude dosáhnout denuklearizace Korejského poloostrova.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.