Trump chce 8,6 mld. dolarů z amerického rozpočtu na svou zeď

Podle posledních zpráv chce Trump větší prostředky na zeď, aby dodržel jeden ze svých hlavních volebních slibů. To vyhrotí spor s demokraty.

Prezident Donald Trump míní požádat Kongres o 8,6 mld. dolarů, aby mohl postavit zeď na hranici s Mexikem. Pouští se tak do dalšího boje s demokraty.

Demokraté a někteří republikáni se snažili blokovat Trumpovo vyhlášení stavu nouze, kterým chtěl obejít Kongres a zajistit si peníze na výstavbu zdi. Trump nebyl spokojen, že mu Kongres dal na zeď „jen“ 1,4 mld. dolarů.

Larry Kudlow, hlavní ekonomický poradce Bílého domu, tvrdí, že „tady dole je krize“, že otázka bezpečnosti je zcela zásadní a že to prezident řekl jasně. Nový Trumpův finanční požadavek vyhrotí spor s demokraty, protože už se stane součástí předvolební kampaně. Demokraté říkají, že místo toho, aby se investovalo do infrastruktury, pouští se Trump do svého „projektu marnivosti“.

Trump na zeď tlačí enormně, protože chce v roce 2020 voličům ukázat, že splnil jeden ze svých klíčových slibů. Řadu slibů splnil, například stažení se z íránské dohody, píší FT. Některé ale ne a mezi ně patří právě zeď a také snížení amerického obchodní deficitu (informovaly jsme, že je naopak na rekordní úrovni).

Ti nejtvrdší z republikánů mu zase vytýkají, že není dost razantní, Ann Coulter dokonce prohlásila, že jediný stav nouze je, že prezident je idiot.

Jenže poměr sil se změnil, „prezidentský rozpočet“ prý již není relevantní, a nebude ani pro tento rok, uvádějí FT. Rozpočet má zahrnovat škrty ve výši 2,7 bilionů dolarů, vyrovnaný rozpočet by měl být dosažen v roce 2034, což je podle Trumpa „jasná cesta kupředu“.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.