Brusel se pustil do Číny. Je to prý strategický rival

Čína byla prohlášena strategickým rivalem EU, takže jí EU hrozí přísnějšími pravidly ohledně investic.

Financial Times informují, že EU si stěžuje na čínské neférové obchodní praktiky a má obavy z čínské investiční strategie.

Čína je nově strategickým rivalem EU. Proto také EU hrozí přísnějšími pravidly ohledně čínských investic. Čína byla vyzvána, aby přestala s nespravedlivým zacházením s evropskými firmami.

Neobvykle silná kritika souvisí i s úmyslem Německa zaujmout vůči Číně tvrdší postoj. Čína, zdá se, plní řadu rolí, je spolupracovník i ekonomický partner, ale zároveň také „systémový rival“, neboť podporuje alternativní modely ekonomického řízení.

Brusel tedy před jednáním s Čínou, které se bude konat v březnu, nasadil ostrý tón. Bilaterální setkání proběhne ve stejné době jako návštěva čínského prezidenta v Itálii, neboť ta zvažuje, že se přidá k projektu Jeden pás, jedna stezka.

Dokument EU vyžaduje „více vyvážený a reciproční“ ekonomický vztah. Kritika se týká např. nedostatečné ochrany duševního vlastnictví či dotací pro domácí čínské firmy. Dále se v něm konstatuje, že čínské investice mohou přinést prospěch, ale nesou také rizika, například v tom, že prý podkopávají vládu práva a nezohledňují finanční stabilitu, navíc chce Čína často jen „shrábnout“ strategická aktiva.

EU proto musí vymyslet nové způsoby, jak se bránit agresivnímu čínskému postupu. V dokumentu se odráží německý postoj, který říká, že je třeba evropské technologické firmy chránit a nedovolit vstup čínským firmám, které pobírají rozsáhlé dotace. Evropské firmy si totiž stěžují, že ony samy musí dodržovat přísná pravidla ohledně státní pomoci, zatímco jejich konkurenti se jimi řídit nemusejí. Komise má přijít s návrhy, jak se vypořádat se zahraničními firmami, za kterými stojí stát.

Zároveň ovšem v přístupu k Číně existují mezi zeměmi EU značné rozdíly. Je tu jednak zmíněná Itálie, ale také Maďarsko, které rovněž iniciativu Jeden pás, jedna stezka podporuje.

Brusel navíc požaduje společný postup v sítích 5G, což se týká především čínské firmy Huawei. Dokument také kritizuje Čínu za její postup v Jihočínském moři.

Články zveřejněné v rubrice Trendy nemusejí vyjadřovat názor redakce.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.