Japonsko plánuje posílit v oblasti Východočínského moře

Vláda chce v budoucnu kontrolovat oblast sporných ostrovů Senkaku sérií nových válečných lodí.

Japonské námořnictvo se chystá posílit svoji přítomnost v oblasti sporných ostrovů Senkaku ve Východočínském moři. Oblast je dlouhodobě v centru územních neshod mezi Tokiem a Pekingem, píší noviny Asia Times.

Konkrétně se uvažuje o nasazení nových kontrolních lodí japonského námořnictva pro účely zpravodajské a monitorovací. Nové vojenské lodě mají nahradit torpédoborce, které zde působily doposud.

Podle plánů japonské vlády mají práce na prvních třech lodích nové třídy začít v roce 2020, během deseti let jich má mít Japonsko k dispozici celkem 12. V případě, že plán bude schválen, budou nové lodě o dost větší než nyní používané lodě Hayabusa, budou mít výtlak 240 tun a budou disponovat raketovou kontrolou, včetně dvou zařízení k vystřelení raket a děla 76 mm na přídi. Podle všeho budou vybaveny i lepší zpravodajskou technologií, která bude moci sledovat aktivity Číny v oblasti Východočínského moře.

V uplynulých letech docházelo mezi Čínou a Japonskem v oblasti ostrovů Senkaku k drobným konfliktům, k přiblížením nebo kolizím jejich lodí, což vedlo k diplomatickým sporům a rozruchu na veřejnosti.

Umístění souostroví Senkaku, zdroj: mapy.cz

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.