Přes přípravy tvrdý Brexit zatím nebude

Británie i EU se sice už začaly chystat na eventualitu odchodu z EU bez dohody, aby si nakonec londýnský parlament odhlasoval odklad.

Velká Británie a EU se začaly připravovat na tvrdý odchod z EU „bez dohody“ poté, co další hlasování o dohodě mezi Británií a EU zkrachovalo. Předpokládalo se, že tvrdý Brexit bude znamenat vlnu problémů: počínaje problémy s celními kontrolami, které zablokují přístavy Velké Británie, přes nová cla, která zvednou ceny, až k byrokratickým komplikacím, které se dotknou všech, dopravců nebo turistů.

Britská vláda rovněž oznámila plány pro kontrolu hranice mezi Severním Irskem a Irskou republikou, ale tvrdí, že zde nebude zavádět nové kontroly ani cla pro zboží z Irska, které je členem EU. Také nechce zavést nová cla pro většinu zboží z EU, i když některé nové poplatky vzniknou např. pro dovezené maso nebo auta. Vláda tvrdí, že 87 % dovozů bude bezcelních, směs cel a kvót ale bude zavedena na dovozy hovězího, skopového, vepřového masa, na drůbež a na některé mléčné výrobky.

Zavedená cla by měla být dočasná. Na hranici s Irskem nemají platit vůbec, což ale už nyní vzbuzuje obavy z pašování.

Ministr pro Brexit Stephen Barclay řekl, že Brexit bez dohody bude pro ekonomiku „velmi narušující“, předseda Konfederace britského průmyslu považuje odchod bez dohody za „tvrdý úder na ekonomiku“.

Poslanci londýnského parlamentu v úterý znova odmítli podobu dohody uzavřené s EU, a to s výsledkem 391 proti, 242 pro. Odchod Velké Británie z EU má přitom nastat za 16 dní. EU zareagovala varováním, že odchod bez dohody bude pro zemi „brutální“ a že míček je na straně Londýna. Ve středu následovalo další hlasování, které mělo rozhodnout, zda bude datum odchodu posunuto, nebo dodrženo. Tvrdý Brexit bez dohody nakonec parlamentem neprošel. Odchod Velké Británie z EU byl odložen na konec června.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.