Bude Fidesz vyloučen z evropské frakce?

Poslední jednání v Budapešti naznačují, že vyloučení nebo suspendování členství strany maďarského premiéra v Evropské lidové straně je stále na stole.

Minulý týden došlo v Budapešti k jednání mezi maďarským premiérem Viktorem Orbánem a šéfem politické frakce Evropského parlamentu Evropské lidové strany Manfredem Weberem. Tématem rozhovorů bylo setrvání Orbánovy strany Fidesz ve středopravé frakci Evropského parlamentu. Mezi Fideszem a frakcí panuje dlouhotrvající napětí.

Weber označil jednání za konstruktivní, ale také jasně naznačil, že se problémy zatím nepodařilo vyřešit. Podle článku POLITICO roste možnost, že by byl Fidesz z této frakce vyloučen.

Bezprostředním důvodem pro nové úvahy o vyloučení strany z frakce byla kampaň v Maďarsku, která má protiimigrační tématiku a míří přitom na předsedu Evropské komise Jean-Clauda Junckera, prominentního člena frakce. Weber po jednání s Orbánem řekl, že si frakce přeje „záruky, že Fidesz je oddán hodnotám Evropské lidové strany a že Maďarsko je jasně proevropskou zemí, která trvá na evropských hodnotách.“

Ze strany Fidesz zazněla na kritiku sesterských stran reakce, která ji spojila s migračním tématem. Migrace má být důvodem pro vyloučení Fideszu z frakce, míní Orbánův tajemník Gergely Gulyás. Další výroky byly ale smířlivější: kampaň proti Junckerovi skončila a Orbán měl Weberovi sdělit, že jejím cílem nebylo nikoho urazit. Pokud k tomu došlo, tak se Orbán omluvil, což byla jednou z podmínek Webera pro to, aby strana Fidesz mohla zůstat ve frakci.

Na 20. března jsou připravena jednání Evropské lidové strany, která se mají konat poté, co více než deset členských stran frakce navrhuje vyloučení nebo suspendování členství maďarského Fideszu.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.