Pchjongjang chce, aby USA učinily „adekvátní kroky“ vzhledem k moratoriu na testy

Podle vysoké diplomatky Severní Koreje Kim Čong-un brzy rozhodne, zda bude dále vyjednávat s USA, nebo jednání ukončí.

Severokorejský lídr Kim Čong-un se má brzy rozhodnout o tom, zda bude pokračovat v diplomatických rozhovorech s USA a také v moratoriu na jaderné a raketové testy, zaznělo v pátek na tiskové konferenci pro zahraniční média v Pchjongjangu.

Náměstkyně ministra zahraničních věcí Severní Koreje Čoe Son-hui sdělila, že pro Pchjongjang byl hanojský summit, který nedosáhl žádné dohody mezi USA a Severní Koreou, zklamáním. Čoe dále řekla, že Severní Korea nehodlá dělat další kompromisy a pokračovat v rozhovorech, pokud Spojené státy neučiní kroky adekvátní změnám, které Severní Korea už učinila – jako je například právě moratorium na 15 měsíců na jaderné a raketové testy.

Diplomatka se účastnila summitu v Hanoji na konci února a byla prý překvapena excentrickým způsobem vyjednávání USA. Podle ní byl Trump připraven dál jednat, ale další rozhovory byly znemožněny požadavky ministra Mike Pompea a poradce pro národní bezpečnost Johna Boltona, které nazvala jako nekompromisní.

I tak ale Čoe dále tvrdila, že vztahy mezi Trumpem a Kimem jsou i nadále dobré a „chemie“ mezi nimi je taktéž dobrá. Náměstkyně ministra zahraničí Severní Koreje, která má na starosti vztahy k USA, také zpochybnila výrok Donalda Trumpa po skončení summitu, který tvrdil, že Severní Korea požadovala zrušit všechny sankce. Diplomatka nicméně také nazvala představu, že by se Severní Korea zcela denuklearizovala a až následně byly zrušeny sankce za „absurdní překrucování“.

Severokorejská diplomatka dále varovala USA znovu před gangsterským stylem vyjednávání, který Pchjongjang odmítá. Podle jejích slov je nyní rozhodnutí ohledně toho, zda bude vyjednávání mezi Severní Koreou a Spojenými státy dál pokračovat v rukou „předsedy Kim Čong-una“.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.