Orbán proti „spojeným státům evropským“

Maďarský premiér se staví proti „liberálnímu impériu“ a chce prohloubit vazby na Polsko.

Maďarský premiér Viktor Orbán na kritiku establishmentových stran reagoval tím, že je potřeba ukončit projekt „spojených států evropských“ a vsadit místo toho na oživení střední Evropy.

Orbán patří mezi velké kritiky současné podoby EU a je velkým odpůrcem migrace, připomínají Financial Times. Jeho strana Fidesz může být navíc vyloučena z frakce evropských lidových stran, hlasovat se o tom bude 20. března. Hlavní představitel frakce EPP požadoval po Orbánovi omluvu. Orbán rozeslal dopisy ostatním členským stranám, aby rozhodnutí zvážily, ale zatím to nevypadá, že by kritici změnili názor. Orbán se následně nechal slyšet, že pokud bude Fidesz vyloučen, připojí se k polské straně Právo a spravedlnost.

Orbán opakuje, že je potřeba, aby Evropa byla založena na „křesťanských hodnotách“ a silných národních státech. Orbán také řekl, že „Maďarsko bylo jediné, které zastavilo invazi na jižní hranici Maďarska“. Podobné hlasy o silných národních státech zaznívají také z Polska.

Maďarský premiér se snaží udržovat se svým polským protějškem těsnou vazbu. Tvrdí, že když Brusel útočí na Polsko, útočí na celou střední Evropu. S oběma zeměmi je navíc zahájeno disciplinární řízení EU, ale protože se “navzájem kryjí“, těžko dojde k nějakému potrestání.

K tématu jsme Vás informovali zde.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.