Němečtí politici už mají amerického velvyslance po krk

V Německu se rozhořela kritika amerického velvyslance Richarda Grenella poté, co veřejně kritizoval výdaje na obranu.

Financial Times informují, že další spor zažehla veřejná kritika německých výdajů na obranu.

Němečtí politici se pustili do amerického velvyslance Richarda Grenella poté, co veřejně kritizoval výdaje na obranu. Nejsilněji se vyjádřil německý představil FDP, který požaduje okamžité vyhoštění velvyslance. Podle Wolfganga Kubickiho se americký velvyslanec chová jako vysoký představitel okupační mocnosti a je nutné mu ukázat, že německá tolerance má své meze.

Německá vláda ve výhledu výdajů na příští roky došla k nižšímu číslu na zbrojní výdaje. V roce 2020 by měly výdaje na obranu tvořit 1,37 % HDP. Prezident Donald Trump Německo opakovaně kritizoval za příliš malé výdaje v této oblasti.

Grenellův výrok, který kritizoval, že se Německo vzdaluje od cíle 2 % HDP výdajů na obranu, popudil takříkajíc napříč politickým spektrem.

Zástupce sociálních demokratů přirovnal ambasadorovo chování ke „spratkovi“ a řekl, že se jedná o absolutní diplomatické selhání. Svými provokacemi Grenell jen poškozuje transatlantické vztahy.

Zástupce CDU podotkl, že je potřeba vzít v úvahu širší pohled, včetně toho, jak se Německo podílí na uspořádání mezinárodních záležitostí i na zahraničních misích.

Kubicki zdůraznil, že není možné tolerovat, aby americký velvyslanec opakovaně zasahoval do vnitřních záležitostí suverénního státu.

Velvyslanec v minulosti provokoval svým přáním „oživit konzervativní síly v Evropě“, vyhrožoval Německu sankcemi kvůli Nord Streamu II a ponoukal německé firmy, aby neobchodovaly s Íránem.

Poslal také dopis německé vládě, v němž vyhrožoval, že USA omezí svou spolupráci ve zpravodajské činnosti, když Německo nedá jasnou stopku čínské firmě Huawei.

K tématu jsme už také psali: zdezde.

Ilustrační obrázek: Autor – Richard Grenell – https://www.flickr.com/photos/137261191@N02/24026282336/, CC BY-SA 2.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=45967307

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.