Nové polské straně Jaro se nedaří prosadit vůči svým konkurentům

Biedrońův liberální projekt se nedokáže prosadit v polarizované polské politice, kterou kontroluje duopol Práva a spravedlnosti a Občanské platformy.

Pro novou politickou sílu v Polsku, stranu Wiosna-Jaro Roberta Biedroně, se věci nevyvíjejí podle plánu, míní článek POLITICO.  Jaro se snažilo vymezit jako alternativa stojící mezi dvěma silnými hráči polské politiky – Právem a spravedlností (PiS) a Občanskou platformou (PO). Biedroń se prezentoval jako čerstvý vzduch v polské politice, jako polská verze Emmanuela Macrona.

Politická strana Jaro se pokusila oslovit i voliče z levého spektra, kde po rozpadu Demokratického spojenectví levice v roce 2005 schází výběr politických stran. Jenže vlna novinářského zájmu o Briedrońe a jeho novou stranu opadla, což může mít důsledky pro Evropské volby v květnu i pro podzimní parlamentní volby v zemi.

Když strana oznámila svůj vznik, měla podle výzkumů podporu 16 %. Výzkumy z poslední doby ale nedávají straně víc než 7 %, což není moc daleko od pětiprocentního limitu pro parlamentní zastoupení. „Politika je brutální,“ reagoval Biedroń v rádiu. „Je přirozené, že seskupení, která existují mnoho let, na nás budou útočit, protože jsme zcela nový, čerstvý projekt, který utíká od konfliktu, jenž dusí Polsko,“ dodal.

Evropské parlamentní volby v květnu budou pro novou stranu klíčové. Aby mohla zůstat ve hře, musí strana dostat 10 %, hodnotí situaci politický analytik Ryszard Łuczyn. Jinak nedokáže přesvědčivě čelit duopolu PiS a PO.

Biedroń svoji argumentaci postavil na dvojí kritice. PiS kritizuje za její neliberální politiku, PO za to, že se vzdálila obyčejným voličům a jejich problémům. V evropských volbách stojí jednak proti kandidátce PiS, jednak proti širší koalici, kterou tvoří PO s dalšími stranami.

Pro stranu Jaro ale není lehké najít vlastní prostor v situaci, kdy se Briedroń snaží získat podporu velkých liberálních měst i menších konzervativních vesnic a městeček. Program strany obsahuje návrhy ve prospěch sociálního státu, ale zde čelí konkurenci PiS s jejími dost velkorysými sliby v sociální oblasti. Na druhé straně má problém s prosazováním sociálně liberálních návrhů jako jsou sňatky gayů, omezení role katolické církve či právo na potrat do 12. týdne těhotenství, v této oblasti jí konkuruje liberální PO.

Kritický postoj Jara vůči Evropské koalici a evropské kandidátce PO budí obavy, že tato strategie ve vztahu k vládnoucí straně PiS ve skutečnosti oslabí celou opozici. V kontextu podzimních parlamentních voleb totiž může Biedroń potřebovat koaliční partnery, aby udržel PiS mimo vládu.

Výzkumy veřejného mínění zatím říkají, že země je stále rozdělená. PiS má před evropskými volbami podporu 40 %, Evropská koalice 38 %, strana Jaro 7 % a nacionalisticko-populistická Kukiz‘ 15 (možný koaliční partner PiS) 5 %.

Každý hlas se počítá a s ohledem na poslední čísla bude pro stranu Jaro nejdůležitější, aby vůbec vydržela být tak dlouho relevantní, uzavírá POLITICO.

Články zveřejněné v rubrice Trendy nemusejí vyjadřovat názor redakce.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.