Oleg Děripaska kvůli sankcím žaluje americké ministerstvo financí

Ruský miliardář žaluje americké ministerstvo financí a chce, aby zrušilo sankce uvalené na něj v minulém roce „na základě drbů a pomluv“.

Ruský podnikatel tvrdí, že obvinění proti němu jsou založena na drbech a narážkách, píší Financial Times.

Oleg Děripaska se pustil do boje. Žaluje americké ministerstvo financí a chce, aby zrušilo sankce, které na něj uvalilo minulý rok. Tvrdí, že obvinění proti němu vznesená jsou drby a pomluvy. Děripaska se ocitl pod sankcemi kvůli údajným vazbám na ruskou vládu. Nyní požaduje, aby byl odstraněn ze sankčního seznamu a ze seznamu oligarchů. Tvrdí, že u něho nebyl aplikován princip presumpce neviny a rovnou na něj byly uvaleny sankce.

Děripaskův krok je dramatický, v minulém roce byly zrušeny americké sankce například na hliníkové impérium Rusal výměnou za to, že se právě Děripaska vzdá kontroly nad firmou. FT uvádějí, že zrušení sankcí je spojeno s intenzivní lobbingem šéfa firmy EN+ Grega Barkera.

Američtí zákonodárci chtěli žalobu na zrušení sankcí zablokovat, ale nakonec neměli dost hlasů. Děripaskův právník tvrdí, že se Děripaskovi v „současné hysterické atmosféře“ nedostalo sluchu a nemohl ani prezentovat své argumenty.

Ministerstvo financí USA ovšem tvrdí, že i když nejsou jasné důkazy, že by se Děripaska podílel na údajném ruském vměšování do amerických voleb, sankce proti němu jsou založeny na tom, že prý pral špinavé peníze a vyhrožoval svým obchodním konkurentům.

Děripaskův právník tvrdí, že obvinění, která nebyla nijak dokázána a skládají se jen z drbů, vedla k destrukci ruského podnikatele, jeho majetku i pověsti.

Jenže Děripaskovy šance nejsou velké, protože pro sankce není potřeba velké důkazní břemeno a vždycky je možné se odvolat na utajované informace. Není mnoho případů, které v žalobě uspěly.

Ilustrační foto: Autor – By Dzinko, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=22498372

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.