Bývalý brazilský prezident Temer zatčen kvůli korupci

Vyšetřování velkého korupčního případu si našlo bývalého prezidenta Temera. Ten byl v souvislosti s korupcí podezříván už v letech 2016-18, kdy jej chránila prezidentská imunita.

Korupční případ „Mytí aut“ si nakonec našel i bývalého brazilského prezidenta Michela Temera. Tento vývoj otřásl finanční trhy, píší čtvrteční Financial Times.

Skandál Mytí aut – Lava Jato je spojen s přijímáním úplatků a vše se točí kolem státní firmy Petrobras.

Noviny uvádí, že toto zatčení přilévá olej do ohně napětí v zemi a může ohrozit Bolsonarovy reformy. Ten si stěžuje na příliš štědrý sociální systém. Každopádně tímto krokem dochází ke zvýšení politické nejistoty v zemi.

Temer byl vyšetřován už v době, kdy ještě byl prezidentem, ale to byl chráněn imunitou. Ta vypršela, když se na začátku roku stal prezidentem Jair Bolsonaro. Temer se dostal k moci poté, co se podařil impeachment prezidentky Dilmy Rousseffové.

Vyšetřovatelé tvrdí, že případ zahrnuje prvky korupce, zpronevěry a praní špinavých peněz, figuruje v něm také státní firma Eletronuclear. Vyšetřovatelé navíc tvrdí, že si bývalý prezident zřídil „svou zpravodajskou službu“, která měla falšovat doklady, mást vyšetřovatele a svádět je ze stop. Zatčena byla i ministryně pro energetiku právě za Temerovy vlády.

FT na závěr uvádí, že vývoj sice může zkomplikovat Bolsonarovy reformní plány, ale pro jeho popularitu to může být požehnání. Ta se totiž podle posledního výzkumu dostala na 34 %.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.