Německo bude souhlasit s posunutím Brexitu – ale má podmínku

Angela Merkelová podmínila prodloužení lhůty k odchodu pozitivním hlasováním o dohodě mezi EU a Velkou Británii

Kancléřka Angela Merkelová chce vyhovět britskému přání, ale má jednu podmínku, napsal čtvrteční Die Welt. Sází tím zároveň na pozitivní hlasování k dokumentům o výstupu Británie. Navíc je třeba dbát na to, že v období „prodloužení“ se mají odehrávat volby do Evropského parlamentu.

Tři roky poté, co Britové hlasovali pro odchod z EU, žádá premiérka Theresa Mayová o posunutí lhůty. Potřebuje k tomu souhlas ostatních 27 zemí.

Merkelová tvrdí, že je možné toto udělat, ale jen pokud bude souhlas britského parlamentu s dohodou o odchodu. I Donald Tusk se domnívá, že parlament musí nejprve přijmout smlouvu o výstupu. Francie hrozí vetem, dokud nebude jasné, co vlastně Britové chtějí.

Pokud nedojde k hlasování, nebo respektive k pozitivnímu hlasování o dohodě o odchodu, pak je možné, že dojde k dalšímu setkání, tvrdí Merkelová. Pokud se podaří pozitivní hlasování, pak je možné diskutovat o „krátkém prodloužení“, tvrdí německá kancléřka.

Nadále se domnívá, že je potřeba, aby Británie odešla z EU spořádaným způsobem. Je to i v německém zájmu. Merkelová ve svém projevu také upozornila na kolizi s datem konání Evropských voleb.

Pár dnů před plánovaným odchodem Británie z EU není stále jasné, jak vůbec tento odchod bude proveden.

Merkelová také zdůraznila, že je potřeba se koncentrovat na podobu budoucích vztahů s Británií. Merkelová upozornila, že svět se restrukturalizuje a Evropané musejí být schopni na to reagovat. Evropa musí podle ní vystupovat jednotně a posílit svůj vnitřní trh.

Ve svém projevu Merkelová hovořila také o situaci EU, o důležitosti ekonomického růstu i bezpečnosti. I když ekonomika EU roste, nestačí to na to, aby se EU udržela na světové špičce. Je potřeba podpořit společnou měnu. Pracuje se dokonce na dani z finančních transakcí, která se ovšem těžko bude realizovat, když pro ni není globální shoda. Kancléřka děkovala ministru financí za to, že se snaží o prosazení této daně.

Merkelová tvrdí, že euro je základem společné průmyslové politiky. Silné euro je prý to, když Evropa bude vystupovat společně, je potřeba také realizovat bankovní unii. Ale znovu zopakovala, že nejdříve je potřeba odbourat riziko, jinak se nemůže dělit – čímž ukázala na odlišné zadlužení bank i zemí.

Na závěr kancléřka zdůraznila, že Evropa musí při průmyslovém rozvoji dohánět. Ukázala na konkurenty, Čínu a USA. EU není světovou špičkou, EU potřebuje mít velké hráče, proto se musí upravit pravidla, aby bylo možné vytvořit takové velké globální firmy (psali jsme o německé průmyslové strategii, která tyto body obsahuje).

Merkelová chce také větší flexibilitu v německé exportní politice týkající se zbraní. Evropa si musí své zbraňové systém vyvíjet sama.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.