Orbánův Fidesz suspendován z evropské lidové frakce

Suspendování členství znamená, že Fidesz nebude mít hlasovací práva a že nemůže jmenovat své členy pro interní funkce frakce EPP.

Maďarská vládní strana Fidesz má suspendované členství v Evropské lidové frakci. Ostatní představitelé už měli dost Orbánova „neliberalismu“ a jeho výpadů proti Bruselu, píší noviny Financial Times.

Hlasování bylo drtivé. Suspendování členství znamená, že Fidesz nebude mít hlasovací práva a že nemůže jmenovat své členy pro interní funkce frakce EPP. Toto rozhodnutí mělo podporu také německé CDU. Manfred Weber, který chce usilovat o předsedu budoucí Evropské komise po Junckerovi, jasně řekl, že rozhodnutí bylo učiněno po tvrdé a otevřené diskusi. Je prý rád, že Fidesz nebude mít co mluvit do budoucích rozhodnutí frakce EPP.

Orbán rozhodnutí označil za dobré a za kompromis. Také řekl, že si přeje, aby Fidesz byl nadále členem EPP a že bude podporovat Manfreda Webera na nejvyšší funkci jako tzv. Spitzenkandidáta.

EPP je prozatím největší frakcí, patří do ní například také rakouský kancléř Sebastian Kurz.

Rozhodnutí ukazuje, zakončují FT, že trpělivost EPP s provokujícím Orbánem, má své meze. Orbán se sám prezentuje jako „ochránce křesťanské Evropy“. Orbán také své kritiky uvnitř frakce EPP označil za užitečné idioty. Fidesz před hlasováním hrozil, že frakci opustí.

Členství je tedy suspendováno a nezávislá monitorovací skupina bude zkoumat, kdy a jak může být obnoveno, pokud bude Fidesz v souladu s hodnotami frakce.

O tomto tématu jsme informovali zdezde.

 

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.