OPEC a Rusko budou pokračovat ve škrtech produkce ropy

Kartel se svými spojenci uvádí, že íránské a venezuelské dodávky se nesnížily natolik, aby ospravedlnily změnu politiky.

OPEC a jeho spojenci, především Rusko, se dohodly, že budou pokračovat ve snižování ropné produkce. Saúdská Arábie byla připravena vyhovět americké žádosti a navýšit ropnou produkci v souvislosti s americkými sankcemi proti Íránu. Jenže pak přišly výjimky pro klíčové dovozce ropy z Íránu, což znamená pro Čínu, Indii a Turecko.

Proto se Saúdská Arábie a Rusko rozhodly svolat schůzku zemí OPEC i těch, které s kartelem spolupracují, aby narovnaly „nerovnováhu“ na trhu. Uskupení OPEC+ se rozhodlo z trhu dostat 1,2 miliony barelů v prvním pololetí roku 2019.

USA nyní sankcionují venezuelský ropný sektor jako další formu nátlaku na prezidenta Nicolase Madura. Venezuelská opozice jmenovala své předsednictvo pro firmu Citgo, což je dceřiná firma venezuelské státní PDVSA, která operuje v USA.

Jenže poslední schůzky OPEC+ se za Venezuelu účastnil zástupce jmenovaný Madurem. Dohodnuto bylo nejen prodloužení škrtů produkce, ale také zrušení dubnové schůzky.

 

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.