Za španělskou krajní pravici budou kandidovat bývalí generálové

Strana Vox má v dubnových volbách bodovat a mezi kandidáty zařadila 5 generálů ve výslužbě. Dva z nich aktivně obhajovali dědictví generála Franka.

Před parlamentními volbami ve Španělsku roste politická popularita krajně pravicové strany Vox. Její lídr nyní prohlásil, že by Španělé měli dostat větší volnost s ohledem na držení střelných zbraní. Podle Santiaga Abascala španělské zákony zacházejí se zločinci jako s obětmi a s občany jako se zločinci. Abascal sám se zbraněmi „vyrostl“, protože pochází s Baskicka, kde byla jeho rodina celé roky v hledáčku organizace ETA. Abascal sám má povolení na držení zbraně kvůli osobnímu i profesionálnímu bezpečí.

Strana Vox má podle posledních výzkumů veřejného mínění získat v parlamentu značné zastoupení. Volby se mají konat 28. dubna letošního roku a strana během minulého týdne už zařadila na svojí kandidátní listinu celkem 5 bývalých generálů španělské armády.

Dva z nich, připomíná dále agenturní zpráva, se podepsali pod petici, která byla proti odstranění těla generála Franciska Franka z mauzolea, které španělského diktátora uctívalo.

Ti, kteří se ve Španělsku obávají vzestupu krajně pravicového Voxu, se snaží apelovat na strach voličů a oživují duchy Frankovy diktatury z let 1939-75. Vox se ve svém programu opírá o španělský nacionalismus, tradiční hodnoty a je proti nelegální migraci a požadavkům feministek.

V případě debaty o zbraních ale Vox čelí tomu, že Španělsko je zemí s nízkým počtem vražd a loupeží ve srovnání se sousedy. Někteří politici strany se snaží spojovat násilí na ženách a další zločiny s migranty, i když k tomu nenabízejí žádné statistické podklady.

Ve Španělsku platí omezení pro vojáky v politice, kteří musejí být během služby politicky neutrální. Jinak je tomu v případě odchodu do výslužby. Například za levicový Podemos kandidoval bývalý velitel španělské armády Julio Rodrígez v roce 2015. Nebyl ale zvolen.

Za stranu Vox nyní kandiduje dekorovaný generál a účastník mezinárodních vojenských misií Alberto Asarta, toho času ve výslužbě. Právě on a dalších 200 vojenských rezervistů podepsalo petici proti odstranění generála Franka z mauzolea a obhajovalo Frankovo dědictví.

Frankovo tělo má být z mauzolea přestěhováno 10. června letošního roku. Nejvyšší soud projednává odvolání Frankovy rodiny, která s přestěhováním těla nesouhlasí.

 

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.