Německá whisky je doma stále populárnější, ocenění sbírá celosvětově

Náš západní soused má dnes už na 180 mikropalíren whisky, což je víc než v domovině whisky, ve Skotsku.

Uprostřed lesů Braniborska, asi hodinu cesty od Berlína se nachází malá palírna, ve které se pálí oceňovaná, ale ne moc známá, německá whisky. Mimo Německo není tato pálenka příliš známá a německá výroba tohoto alkoholického nápoje je ve srovnání s jinými zeměmi jenom malá. I tak se jí ale dotýkají mezinárodní problémy jako je ochod Velké Británie z Evropské unie i možnost celního konfliktu mezi EU a USA.

Oba problémy velké politiky se malé vesničky Schlepzig s 600 obyvateli a palírnou, která vznikla na místo farmy, netýkají jenom zdánlivě. Palírna funguje od roku 2016 a klade důraz na malovýrobu a místní ingredience. Jediné, co palírna nemá, je žitné pole, i když v budoucnu se to může změnit.

V Německu je dnes 180 palíren whisky, což je číslo, které přesahuje počet malých výrobců v samotném Skotsku. Podle Michaely Habbelové, předsedkyně Německé asociace výrobců whisky, se jedná o překvapivý počet výrobců, i když německá produkce dnes tvoří jenom 0,4 % světového trhu.

V celém Německu se v roce 2017 vyprodukovala whisky v hodnotě celkem 11,6 milionů eur, což je ale číslo, které nemůže konkurovat Skotsku s jeho miliardami jenom v exportech whisky.

Asi 6 milionů litrů německé whisky ročně se konzumuje hlavně v Německu, tedy na domácím trhu. To ale neznamená, že by němečtí výrobci nesledovali mezinárodní dění. Skotská asociace výrobců whisky má s ohledem na Brexit důvody k obavám. Vývoz whisky dělá celkem 20 % všech potravinových vývozů z Velké Británie. 90 % vyrobené whisky ve Skotsku jde na export a výrobci mají obavy především z Brexitu bez dohody. Podle Asociace představuje evropský trh klíčový odbytový trh pro skotskou whisky.

V Německu vidí v možnosti cel na skotskou whisky po odchodu Británie z EU příležitost. V případě USA a bourbonu tu už cla jsou. Podle Habbelové je možné, že se zákazníci poohlédnou jinam a obrátí se právě k německé whisky. Ovšem v případě, že se situace se cly promění v dlouhodobý problém, nebude z toho mít užitek nikdo.

Německá palírna whisky z okolí braniborské Sprévy nyní exportuje v malém také do Británie, ale doufá v to, že její vývozy porostou. Zajímá se ale i o americký trh. Británie je přitom hlavní trh pro whisky, především pro uvedení nových značek, protože ty zde mají otevřené dveře.

I když se německá whisky prodává hlavně na domácím trhu, slaví úspěchy v rámci mezinárodních soutěží. V roce 2017 obdržela whisky z palírny Michaely Habbelové dvojité zlato a byla nazvána jako nejlepší whisky na světě od World Spirits Awards. Habbelové palírna Hillock Park je jedna z nejstarších v Německu, původně se věnovala pálení žitné kořalky, která je v Německu populární. Žitná není podle Habbelové nic víc než nevyzrálá whisky s menším obsahem alkoholu.

Whisky se dělá z více druhů obilnin a měla by zrát minimálně tři roky v dubových sudech. Whisky ze sladu z ječmene se vyrábí tradičně ve Skotsku, a pokud je zde vyrobena může se podle evropských regulací nazývat „scotch“. V bourbonu musí být 51 % kukuřice a v žitné whisky potom hlavně žito.

Trh s whisky v Německu roste v souvislosti s tím, jak Němci mění svoje chutě a stále méně pijí tradiční nápoje, jako jsou právě žitná nebo ovocné pálenky. Podíl whisky na trhu je nyní 10 % podle čísel německé Asociace. Výrobci v Německu pálí whisky ze žita, pšenice, špaldy a dalších obilnin. Podle Habbelové něco jako „německá whisky“ vlastně není, výrobci jsou pyšní na diverzitu svých produktů.

V braniborském Schlepzigu se místní palírna zaměřuje už jenom na whisky, vysvětlil Bastian Heuser, který palírnu spolu s dalšími lidmi vlastní. K výrobě využívá nejen obilniny z místních polí, ale i vodu z místní řeky. Schlepzig má sice jen 600 obyvatel, ale ročně sem zamíří 40 tisíc ekoturistů.

Schlepzigská palírna produkuje whisky, která zraje ve třech typech dubových sudů. Na konci zrání se všechny tři typy whisky smíchají, což vede k unikátní chuti konečného produktu. Oceňovaná značka nese jméno Stork Club, neboli Čapí klub, po čápech, kteří tu jsou od jara často k vidění. V palírně nyní zraje 500 sudů whisky, v příštím roce se má počet sudů ke zrání zdvojnásobit.

Bez Brexitu nebo s Brexitem se skotská whisky té německé konkurence zatím rozhodně bát nemusí. Jak Heuser řekl: „Jsme jenom malá moucha na zádech slona.“

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.