Čína: Ať si USA hledí svého a nedávají rady Itálii

Pozice USA je směšná. Itálie je velká země a ví moc dobře, co je v jejím zájmu a může svá rozhodnutí činit nezávisle, zaznělo z Pekingu.

Ministerstvo zahraničí v Pekingu deklarovalo, že postoj USA je „směšný“, protože USA varovaly, že Itálie si poškodí image, pokud se zapojí do projektu Jeden pás, jedna stezka.

Mluvčí čínského ministerstva uvedl, že Řím nepotřebuje rady od USA, aby si mohl sám řídit své záležitosti. Američané reagovali nevrle na zprávy, že Itálie zamýšlí podepsat memorandum o spolupráci v rámci projektu Jeden pás, jedna stezka.

Bílý dům ovšem hrozil, že iniciativa Itálii ekonomicky nepomůže, a místo toho jen poškodí její image. Přidal se ministr zahraničí Mike Pompeo, který řekl, že projekty v rámci nové Hedvábné stezky jsou určeny tak, aby došlo k zabavení italského majetku. Na setkání se zemědělci řekl, že čínské projekty „nejsou žádná světová třída“ a jsou doprovázeny velkými dluhy. Jeden z účastníků setkání s Pompeem už vyslovil obavy, že by projekty Hedvábné stezky mohly vyčlenit evropské a asijské země mimo americkou zónu vlivu. Pompeo na mítinku dál obviňoval z toho, že Čína krade „citlivé technologie týkající se zemědělství“.

Itálii ovšem mezitím navštívil čínský prezident Si a došlo k podpisu memoranda mezi oběma zeměmi.

Nejsou to jen Američané, kdo kritizuje projekt nové Hedvábné stezky. Američané poukazují na „dluhovou diplomacii“, další kritici si stěžují na nedostatek transparentnosti a životaschopnosti projektů. Projekty zahrnují například velké přístavy i vysokorychlostní železnice. Zastánci naopak tvrdí, že projekty pomáhají rozvíjejícím se zemím, podporují regionální spolupráci i obchod.

Z čínského ministerstva zahraničí také zaznělo, že iniciativa byla podpořena více než 150 zeměmi a že by USA měly na ni přestat kydat špínu.

Peking bude pořádat v dubnu druhé fórum, které se týká Nové Hedvábné stezky. Zúčastní se ho mimo jiné ruský prezident Vladimir Putin, prezident Filipín Rodrigo Duterte, ale i malajský premiér Mahathir Mohadam, který některé projekty kritizoval.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.