EU chce balancovaný vztah s Čínou

Summit EU projednával desetibodovou strategii pro vztahy s Čínou, kterou EU považuje za „systémového rivala“.

Lídři členských zemí mají obavy z posilování Číny a plánují se postavit jejím rostoucím ambicím, informuje Associated Press o výsledcích jednání summit EU na konci minulého týdne. Čína představuje pro EU „systémového rivala“.

Summit Evropské rady se v pátek věnoval celkem 10bodové strategii bloku, která měla být návodem pro nadcházející jednání mezi EU a Čínou. Summit bloku a Číny se má konat na začátku dubna. Podle strategie chce EU „plně adresovat zkreslující dopady cizího státního vlastnictví“ a „dosáhnout balancovanějšího a vzájemnějšího hospodářského vztahu“ s Čínou.

Čína je druhý největší obchodní partner Evropské unie, Evropská unie je druhý největší obchodní partner Číny. Obchod ve zboží dělá denně asi 1,1 miliardu dolarů, ale balance funguje ve prospěch Číny.

Čínský prezident byl právě na návštěvě Itálie a v příštím týdnu má navštívit Francii, dodává agentura.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.