Odliv kapitálu z Ruska: 750 miliard dolarů za 25 let a až 10 miliard dolarů v investicích stály zemi západní sankce

Byly zveřejněny další nové odhady odlivu kapitálu a investic v důsledku západních sankcí z Ruské federace.

Výpočty agentury Bloomberg uvádějí, že z Ruska za posledních 25 let odešlo do zahraniční 750 miliard dolarů. Jde o peníze, o které ruská ekonomika, tradičně trpící podfinancováním investic, přišla. Jedná se o konzervativní odhad, dodávají k tomu ruské noviny Rosbalt s tím, že částka by mohla činit až 1 bilion dolarů.

Odliv kapitálu se zřejmě v poslední době zpomalil, experti ale nevědí, zda pod vlivem zvýšení geopolitických rizik, nebo se ho daří lépe maskovat. Jak článek uvádí, ruská vláda musí dále pokračovat v boji s korupcí a ukončit stav, který dokonce prezident Vladimir Putin přezdívá jako predátorské prosazování práva.

Podle odhadu expertů finské centrální banky Ikky Korhonena a Kimmo Koskinena přišlo Rusko jen v investicích od západních bank čtvrtletně o asi 700 milionů dolarů. Od poloviny roku 2014 až do konce roku 2017 se suma odhaduje na skoro 10 miliard dolarů.

Ekonomové konstatovali, že po zavedení sankcí se investice do ruské ekonomiky snížily celkově, ale zvláště pak ze zemí, které vůči Rusku sankce zavedly a kterých je celkem 19. Snížila se i dluhová aktiva zahraničních bank v Rusku, přidávají k tomu vlastní propočty noviny RBK. Má jít od roku 2014 až ke třetímu čtvrtletí roku 2018 o snížení o 84,3 %.

Finští experti k propočtům využili především databáze Banky mezinárodních účtů (BIS). Podle novin RBK odborníci často konstatují, že skutečné finanční dopady ekonomických sankcí je velmi těžké přesně určit.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.