Proč jsou ruští vojáci ve Venezuele?

Do Caracasu dorazilo 99 ruských vojáků. Oficiálně mají své venezuelské kolegy školit ve využití ruské vojenské techniky, které má Venezuela na 500 kusů.

Ruské internetové noviny Gazeta.ru se zajímaly, proč do Venezuely přijelo skoro 100 ruských vojáků. Podle oficiálních informací mají ruští vojáci učit svoje venezuelské kolegy, jak používat ruskou vojenskou techniku. V jihoamerické zemi se nachází na 500 kusů vojenské techniky ruské výroby. Navíc venezuelské protiraketové vojsko už skoro zprovoznilo ruský protiraketový systém, což jej činí jedním z nejefektivnějších v celém regionu.

Podle diplomatických zdrojů do Venezuely přiletěla dvě ruská letadla, aby se „účastnila dvojstranných konzultací“. Nejde prý o nic překvapivého, jedná se o součást dlouhodobě známých rusko-venezuelských dohod. Do Caracasu přiletělo 99 vojáků a 35 tun nákladu. Skupině má velet generálplukovník generálního štábu Vasilij Tonkoškurov.

Cílem návštěvy je výcvik ve využití ruské techniky venezuelskou armádou. Mezi 500 kusy vojenské techniky ruské výroby jsou podle novin například nové tanky T-72B v počtu 92 kusů, 123 nových ruských bojových pěchotních vozidel BMP-3, 114 ruských transportérů BTR-80A, minometné komplexy a další zbraně (celý seznam modelů najdete v originále). Protiraketová vojska jsou také vybavena ruskou (ale i izraelskou) vojenskou technikou, včetně protiraketového komplexu S-300VM, který je vedle Ruska a Venezuely už jen ve výzbroji Běloruska. Vojenská technika byla Venezuele prodána v rámci zveřejněné dohody z roku 2009 a první část dodávky proběhla v roce 2013.

Jak dále článek s odvoláním na blog bmpd tvrdí, Rusko a Venezuela uzavřely v letech 2005 až 2016 celkem 40 dohod o vojensko-technické spolupráci v hodnotě 11,4 miliardy dolarů. Ruská strana poskytla na nákup půjčku 2,65 miliardy dolarů. V současnosti (s ohledem na procenta a podmínky restrukturalizace venezuelského dluhu) činí dluh 3,15 miliard dolarů.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.