USA zvažují další sankce proti zahraničním firmám kvůli Venezuele

Trumpův poradce pro národní bezpečnost také řekl, že se nynější administrativa nebojí slova „Monreova doktrína“.

Poradce pro národní bezpečnost prezidenta USA John Bolton v pátek informoval o tom, že prezident Donald Trump zvažuje zavedení sankcí na zahraniční firmy, které obchodují s Venezuelou. Má se jednat o krok, který sníží příjmy vlády Nicolase Madura.

Bolton v rozhovoru pro agenturu Reuters přiznal, že se americká administrativa dívá směrem k možnosti zavedení dalších kroků ve vztahu k Venezuele. USA a řada západních zemí podpořily venezuelskou opozici a uznaly za prozatímního prezidenta lídra opozice Juana Guaidoa.

90 % exportních příjmů Venezuely tvoří ropa. Od ledna byly zavedeny americké sankce na státní ropnou společnost PDVSA, což znamená, že americké společnosti s ní nemohou obchodovat. Americká administrativa ale zatím do sankčního balíčku nezahrnula zahraniční společnosti, které s PDSVA obchodují. V současné době vedou Spojené státy podle slov Trumpova emisara pro Venezuelu Elliotta Abramse „konverzace“ se zahraničními ropnými firmami a vládami ohledně této otázky.

Bolton nemá obavy z toho, že by snaha o to svrhnout Nicolase Madura ztratila na síle. Jak řekl, jedná se o boj proti autoritářské vládě, který zabere čas. Trumpův poradce také otevřeně řekl, že administrativa zvažuje reakce na rostoucí vojenskou přítomnost Ruska ve Venezuele. Ve Venezuele přistála minulou sobotu dvě letadla se 100 ruskými vojáky.

„Nebojíme se použít slova ‚Monroeva doktrína‘ v této administrativě,“ řekl dále Bolton v této souvislosti. Tato doktrína vznikla v roce 1823 a byla ospravedlněním pro americký monopol pro vojenské intervence v Latinské Americe. Podle Boltona bylo smyslem doktríny zabránit cizím intervencím a dokonce nové kolonizaci.

Ilustrační obrázek: Autor – Oficiální stránky prezident Ruské federace, Kremlin.ru

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.