Arabská liga odsoudila Trumpovo rozhodnutí o Golanských výšinách

Arabská liga vidí Trumpovu politiku vůči Izraeli shodně jako neférově podjatou. V tématu Sýrie ale taková shoda už nepanovala.

Lídři Arabské ligy se na pravidelném summitu jednoznačně shodli na nesouhlasu ohledně rozhodnutí prezidenta USA Donalda Trumpa uznat suverenitu Izraele nad územím Golanských výšin. Lídři vidí politiku prezidenta Trumpa vůči Izraeli jako neférově podjatou.

Summit, který se letos konal v Tunisku, se nicméně na řadě dalších témat neshodl. Shoda chyběla například v případě toho, zda Sýrii přijmout zpátky do této regionální organizace.

Letošní summit se konal v kontextu pokračujících válek v Sýrii a v Jemenu, konfliktu o moc v Libyi a bojkotu Kataru čtyřmi členy této organizace. Summitu se také nezúčastnili alžírský prezident Abdulazíz Buteflika a súdánský prezident Omar al-Bašír. Oba doma čelí masovým protestům.

Očekává se, že z nedělního summitu bude připraveno společné prohlášení 22 členských vlád, které odmítne Trumpův krok uznat suverenitu Izraele nad Golanskými výšinami, které formálně patřily Sýrii, ale fakticky je kontroluje už 50 let Izrael. Ovšem kromě prohlášení je velmi nepravděpodobné, že by organizace podnikla nějaké konkrétní kroky. I proto, že dva silní členové Arabské ligy – Saúdská Arábie a Spojené arabské emiráty mají s Washingtonem Donalda Trumpa dobré vztahy a vidí jako hlavní regionální problém Írán. Ten přitom jako destabilizační sílu na summitu kritizoval znovu saúdský král Salmán.

Podobně se neočekává, že by se summit rozhodl k znovupřijetí Sýrie jako člena organizace, uvedli ještě před počátkem jednání nedělního summitu pozorovatelé.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.