USA Turecku pozastavily dodávky letadel F-32. Důvodem je ruský systém S-400

Pentagon potvrdil, že USA kvůli nákupu ruského systému S-400 nedodají Ankaře vybavení nutné pro dodávku nových amerických letadel F-32.

Spojené státy americké pozastavily dodávku bojových letadel typu F-35 Turecku. Jde o první konkrétní krok ve snaze zabránit Ankaře pořídit si protiraketový systém ruské výroby S-400, uvedla agentura Reuters.

O rozhodnutí nedodat Turecku vybavení a činnosti nutné k nákupu bojových letadel F-35 americké výroby informovaly dva zdroje. Informaci potvrdilo také americké ministerstvo obrany. V prohlášení ministerstvo uvedlo, že rozhodnutí má souvislost s dodávkou ruského systému.

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan odmítnul z dohody s Ruskem odstoupit. Podle americké strany ale ruský systém S-400 poškodí bezpečnost letadel F-35, která vyrábí americká firma Lockheed Martin Corp.

Spory o dodání letadel F-35 jsou další v řadě diplomatických neshod mezi Washingtonem a Ankarou.

Bezprostředně po zveřejnění informace se k věci turecká strana nijak nevyjádřila. Turecko ale potvrdilo, že ruský protiraketový systém bude do země dodán v červenci letošního roku.

Minulý týden v americkém Senátu navrhli zákon, který by měl zakázat transfer bojových letadel F-35 do Turecka, dokud vláda USA nepotvrdí, že Turecko ustoupilo z dohody s Ruskem a ruský systém S-400 nezakoupí.

Očekává se, že pozastavení dodávek letadel do Turecka zkomplikuje pobyt tureckého ministra zahraničí v USA, kde se bude účastnit oslav 70. výročí NATO.

Zjistěte si víc! K tématu jsme psali zdezde.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.