Francie má problém s vyjednáváním s USA

Eurokomisařka Malmströmová nedostala od Paříže zelenou k obchodním jednáním s USA. Co Francii vadí?

Agentura Bloomberg informuje, že zástupci EU nemají zatím povolení pro obchodní jednání s USA, protože Francie nedala svůj souhlas.

Je možné, že Francie nakonec souhlas udělí, a pak by komisařka pro obchod Cecilia Malmströmová mohla začít s USA jednat o snížení cel na průmyslové výrobky. Tyto informace přináší Bloomberg anonymně, protože schůzky se odehrávají za zavřenými dveřmi.

Francie má problémy se zněním části o životním prostředí. Malmströmová ale na začátek jednání spěchá, aby mohla Trumpovi předvést pokrok v přijímání dohody dosažené v červenci 2018 předsedou komise Jean-Claude Junckerem. Americká administrativa už totiž vyjádřila obavy z prodlužování termínů a „tlačí na pilu“.

Dohoda mezi Trumpem a Junckerem suspendovala hrozbu uvalení cel na evropská auta na základě argumentu o národní bezpečnosti. Podobně to už USA udělaly s cly na hliník a ocel.

Malmströmová dala najevo, že očekává, že na dubnovém zasedání ministrů EU dostane od vlád zelenou, aby mohla s USA začít vyjednávat. O mandát žádala už v lednu.

Eskalace napětí s USA se EU nehodí. Její ekonomika zpomaluje, německý automobilový průmysl zažívá těžké období kvůli slabší poptávce a pravidlům na emise. Aktuální data ukázala, že zpracovatelský průmysl v eurozóně klesá nejrychleji za posledních šest let.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.