USA dávají na válku proti teroru 35 milionů dolarů za hodinu

Cena už 16 let trvající a pokračující války v penězích je nicotná proti ztrátě lidských životů.

Březen byl měsícem 16. výročí začátku americké invaze v Iráku, uvádí článek webu Other News. A „válka proti teroru“, která s invazí do Iráku začala, pokračuje dodnes, nejen v Iráku samotném, ale i v dalších zemích. Reflexe této války je na místě, je to nejdelší válka v amerických dějinách. Kolik vlastně válka Američany a další stála?

Projekt Costs of War na Brownově univerzitě spočítal, že doposud válka proti teroru stále USA a jejich občany od roku 2001, kdy USA vstoupili do Afghánistánu, celkem 5,6 bilionů dolarů. Tato suma je pro většinu lidí těžko pochopitelná. Znamená to, že Američané vydali 32 milionů dolarů za hodinu, jak uvádí projekt National Priorities. Nebo ještě jinak: americký daňový poplatník dal od roku 2001 na válku 24 tisíc dolarů, což je ekvivalent nákupu nového auta nebo doplacení domu.

Ovšem tyto výdaje jsou nicotné proti lidským ztrátám. K roku 2015 v Iráku zemřelo v přímé souvislosti s americkou válkou na 165 tisíc civilistů, dále zde padlo okolo 8 tisíc amerických vojáků a personálu. A tato čísla jenom rostou: až 6000 civilistů zemřelo během amerických útoků na Írán a Sýrii v roce 2017, což je více než v minulém roce.

Vedle počtu přímých smrtí je třeba započítat ještě čtyřnásobek tohoto čísla jako smrt díky nepřímým důsledkům války. Ta také značně poničila irácké zdravotnictví.

Mnoho Američanů si myslí, že válka se týká jen Afghánistánu, Iráku a Sýrie. Ve skutečnosti USA rozšiřují svojí stínovou síť antiteroristických operací po celém světě, s účastní minimálně 76 zemí, což je 40 % zemí na planetě. Více informací najdete v angličtině zdezde.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.