Zisky i tržby firmy Huawei rekordně rostly. Nejvíc v oblasti chytrých telefonů

Podle údajů čínské firmy narostl čistý zisk firmy v roce 2018 o 25 % a tržby narostly o 19,5 %.

Společnost Huawei Technologies hlásí za rok 2018 rekordní zisk v hodnotě 9 miliard dolarů, napsalo víkendové vydání Financial Times (31/03/2019). Zisky firmě rostly navzdory tomu, že se dostala pod rostoucí tlak ze strany USA kvůli technologii 5G a podezřením ze špionáže.

Čínská soukromá forma Huawei měla polovinu svých prodejů na čínském trhu, zisk narostl o 20 % v Amerikách, Evropě, na Blízkém východě a v Africe. V Asii-Tichomoří byl růst na 15 %. Celoroční čistý zisk pak podle formy narostl o 25 % ve srovnání s rokem 2017, tržby rostly o 19,5 %, což je opět rekordní číslo, kterému pomohl zvláště nárůst prodeje chytrých telefonů.

Společnost se dostala pod tlak americké vlády a dalších západních zemích, které ji podezřívají z využívání svých technologií pro špionáž ve prospěch čínské vlády. Podle současného manažera firmy Guo Pinga firmě Huawei externí tlak ve skutečnosti pomohl v tom, aby se zlepšovala.

Firma patří ke světové špičce s ohledem na podíl na trhu v oblasti telekomunikací. Evropští konkurenti (firmy Ericsson a Nokia) za čínskou firmou zaostávají v tržním podílu.

Pokles firma zaznamenala v oblasti nosičů, kde došlo k poklesu prodejů o 1,3 %. Podle analytika Dana Wanga bude expanze firmy pokračovat i letos v souvislosti s uváděním technologie 5G. Nicméně Wang vidí také rizika pro firmu: USA se totiž mohou rozhodnout k tomu, že omezí vývoz amerických technologií pro společnost Huawei.

Ilustrační obrázek: Autor – Olaf Kosinsky, CC BY-SA 3.0 de, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=39128259

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.