Do Venezuely by mohli přijet další ruští vojáci

Naznačil to náměstek venezuelského ministra zahraničí s tím, že 99 ruských vojáků zůstane tak dlouho, jak bude potřeba.

Vojenští specialisté z Ruska zůstanou ve Venezuele tak dlouho, dokud bude třeba, sdělil náměstek ministra zahraničí jihoamerické země, informuje RBK s odvoláním na RIA Novosti. Venezuela nevyloučila, že by do země mohli přijet další ruští vojáci. Náměstek ministra Yvan Gil sdělil médiím, že další vojáci by do Venezuely mohli přijet v souvislosti s plněním dohod o rusko-vojenské spolupráci. Slova zazněla v kuloárech rusko-venezuelského podnikatelského fóra.

Zvláštní vyslanec amerického prezidenta pro Venezuelu Elliott Abrams připustil, že by USA mohly zavést vůči Rusku další sankce za to, že vojensky podporují venezuelskou vládu. Donald Trump se nechal slyšet, že by se Rusko mělo z Venezuely „klidit“ a dále dodal, že věc by se mohla projednat s Vladimirem Putinem.

Ve Venezuele se má nacházet celkem 99 ruských vojáků. Z USA následně zaznělo, že vojenští odborníci z Ruska přiletěli do Venezuely hlavně v souvislosti s tím, že ruské protiraketové systémy S-300 v zemi byly poškozeny výpadky elektrického proudu. Médiím to sdělil vyslanec Abrams.

Venezuela má od roku 2013 dva protiraketové systémy S-300M ruské výroby. V březnu země prožila velké výpadky elektrického proudy, které zasáhly většinu země. Vláda výpadky považovala za důsledek kyberútoků a obvinila USA z podílu na těchto útocích.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.