Francie se snaží vyhnout neshodám v G7

Hostitelská Francie chce letos pro jednání skupiny G7 najít shodná témata, aby se neopakovala situace z minulého roku.

V pátek se mají ve Francii sejít ministři skupiny G7, která sdružuje sedm nejprůmyslovějších zemí světa (a zástupce EU), informuje Reuters. Smyslem jednání je příprava srpnového summitu skupiny. Hostitel summitu, kterým je letos Francie, se chce vyhnout situaci, která nastala v minulém roce, kdy americký prezident po skončení summitu svůj podpis na společném komuniké odvolal, jednání předčasně opustil a také silně kritizoval hostitelskou Kanadu.

Hostitelská Francie nyní značně omezila svoje ambice a bude hledat oblasti, ve kterých je možné jednoduše najít shodu, např. nebezpečí kyberkriminality pro demokracii nebo nerovnosti mezi muži a ženami. Francouzský diplomat k tomu řekl, že jeho země nechce plýtvat energií nad textem, který by nic nepřinesl.

V pátek a v sobotu se ministři zemí G7, kam patří vedle USA a Francie také Kanada, Itálie, Německo, Velká Británie, Japonsko a EU, sejdou k jednání, které má připravit summit tak, aby jeho srpnové zasedání v Biarritzu proběhlo ve shodě. USA a evropské země se přitom neshodují v celé řadě témat, ochranou klimatu počínaje a obchodem konče.

Neshody mezi členy podtrhuje nepřítomnost amerického šéfdiplomata Mike Pompea, který za sebe pošle svého náměstka Johna Sullivana. Ministerstvo zahraničí USA nijak nevysvětlilo důvod Pompeovy absence, přestože ministr ve stejnou dobu nemá jiné závazky.

Nejmenovaný evropský diplomat to vidí jako dost negativní vzkaz, že Pompeo má na starosti “důležitější” věci. „Spojené státy jsou izolovány, ale Spojené státy diktují tempo, do kterého se my ostatní musíme vtěsnat“, konstatoval.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.