Německá hospodářská konjunktura je u konce

Němečtí odborníci oznamují konec ekonomického boomu v zemi. Letošní číslo růstu dosáhne jen 0,8 %, což je o polovinu méně než se očekávalo.

Boom v Německu skončil. K tomuto závěru došlo pět hlavních ekonomických institutů. Snižují prognózy pro rok 2019, ale je tu i dobrá zpráva, píše list Die Welt.

Hlavní hospodářské instituty vidí konec boomu Německa. Rok 2019 bude útlumový, růst HDP dosáhne jen 0,8 %, zatímco na podzim ještě počítali s růstem 1,9 %.

I tak ale považují výzkumníci riziko významné recese za malé. Protože rok 2020 má být opět ve znamení růstu ve výši 1,8 %.

Pokud Velká Británie vystoupí z EU bez dohody, pak může být růst ještě nižší. Hlavní riziko je ovšem vidět v obchodním sporu mezi USA a Čínou. Co se samotného Německa týká, pak hlavní problém je ohledně nedostatku odborných sil, či potíží v automobilovém průmyslu.

Některé instituty kritizují rozhodnutí, které „ohrožuje dlouhodobou stabilitu důchodového zajištění“. Dá se očekávat navýšení daní, což by dále Německo poškodilo jako místo pro investice. Je prý nutné zlepšit podmínky pro investice.

I nadále asi poroste počet zaměstnaných, ale už ne tak dynamicky. Do roku 2020 má být v Německu 45,5 milionů zaměstnaných, počet nezaměstnaných má klesnout na 2,1 milionu.

Experti nadále počítají s přebytky rozpočtu.

Tyto odhady slouží vládě k tomu, aby korigovala své prognózy, především co se týk daňového inkasa. Vláda byla nucena snížit odhad růstu na 1 % a tedy skoro o polovinu zmenšit, v příštím roce počítá s růstem ve výši 1,6 %.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.