Vítězství Zelenského je dílem „kremelských agentů“, tvrdí Porošenko

Přes velký rozdíl má prý prezident Porošenko v druhém kole šanci úřad obhájit. Zaměří se na debaty a strach z okupace Ruskem.

Do druhého kola prezidentských voleb na Ukrajině postoupil herec Volodymyr Zelenskij a dosavadní prezident Petro Porošenko. Zelenskij ve volbách získal kolem 30 % hlasů, Porošenko skoro o polovinu méně (16 %). Účast ve volbách byla 63 %. Druhé kolo se koná 21. dubna.

Hned v pondělí Porošenko ve svém facebookovém postu zaútočil na protikandidáta. Zelenského označil za „loutku oligarchy“ a jeho úspěch ve volbách za práci „kremelských agentů“ a oligarchy Ihora Kolomojského (vlastníka televize, na které běží Zelenského úspěšná šou „Sluha národa“).

Hned po prvním kole čelil prezident Porošenko kritice za špatnou politiku. Například Jurij Kasjanov prezidenta obvinil, že „zničil vše, čeho dosáhl Majdan“. Podle Kasjanova to byl Porošenko, kdo „vylil ohromný nárůst vlastenectví v prvním měsících války do záchodu“. Porošenko také „vybudoval bezprecedentní korupční systém, který chce krev,“ tvrdí novinář dále.

Na druhou stranu mnozí prezidentovi zastánci v něm vidí jedinou garanci bezpečnosti.

Ukrajinský politolog Volodymyr Fesenko je přesvědčen, že Porošenko má šanci Zelenského i přes výrazný náskok porazit. Jeho výhodou budou debaty, kterým se Zelenskij v prvním kole vyhýbal a kde se prezident bude snažit ukázat, že je ve srovnání s hercem lepší, kompetentnější a lépe připravený na prezidenský úřad.

Porošenkův tým se také bude snažit voliče vystrašit tvrzením, že Rusko Ukrajinu dobude v případě, že bude mít slabého prezidenta, míní politolog. Prezidentův tým by se dokonce mohl pokusit zajistit menší voličskou účast ve volbách, což by Porošenkovi v druhém kole pomohlo.

Ilustrační foto: Autor – Tohaomg, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=77734936

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.