Netanjahu slibuje voličům anexi židovských sídel na Západním břehu

Izraelský premiér se tak v rámci volební kampaně snaží získat hlasy nacionalisticky laděných voličů.

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu v rámci volební kampaně o víkendu slíbil, že anektuje židovská osídlení na Západním břehu řeky Jordán v případě, že bude znovu zvolen. Je to dramatický zvrat v dosavadní politice a směřuje zřejmě k nacionalisticky laděným voličům, o jejichž podporu se Netanjahu snaží.

Netanjahu jako čtyřnásobný premiér země osidlování Západního břehu podporoval, ale nikdy neřekl jasně, jakou vizi či cíl tím sleduje. Západní břeh je přitom chápán Palestinci jako srdce jejich budoucího samostatného státu. Vzdaluje se tak možnost, že by se obě strany sporů – Izraelci a Palestinci – dohodli o uspořádání vzájemných poměrů ve smyslu „řešení dvou států“, kterému dávala přednost mezinárodní komunita. Jenže takový vývoj znemožnily kroky prezidenta Donalda Trumpa, kterými uznal Jeruzalém za hlavní město Izraele a následně Golanské výšiny za území státu Izrael. Oba Trumpovy kroky Netanjahu prezentoval jako svůj úspěch a zásluhu.

Podle předvolebních výzkumů by Netanjahuova strana Likud a menší pravicové, ortodoxně židovské strany mohly získat kolem 60 křesel v 120místném parlamentu.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.