Sýrie pronajala středomořský přístav Íránu. Rusko se prý neraduje

Rusko nebude jediná zahraniční vojenská velmoc na pobřeží Sýrie a ve východním Středomoří. A to je problém…

Sami Moubayed informuje, že Sýrie se rozhodla pronajmout části Latákie Íránu.

Rusko bylo pozváno, aby založilo základnu v Hmímímu, což je pobřežní část Latákie, další pak v přístavním městu Tartus. Očekávalo se, že Rusko bude jako jediná zahraniční vojenská mocnost přítomno na pobřeží Sýrie. Nyní ovšem došlo k tomu, že Írán si pronajal část přístavu Latákie.

Pro Moskvu to znamená vážné politické a bezpečnostní obavy, píše Moubayed.

Hmímím už byl pod útokem dronů v roce 2018. Blízká přítomnost Íránců by vytvářela riziko pro něco podobného, ať už by za tím stále Izrael nebo USA, nebo někdo jiný, kdo si chce s Íránci vyřídit účty.

Proto by trvalá íránská přítomnost v Latákii mohla omezit a ohrožovat ruské zpravodajské činnosti a ohrožovat ruskou vzdušnou obranu.

Syrská pozitivní reakce je odpovědí na íránskou žádost. Írán si je vědom, že nedokáže zařídit dlouhodobou vojenskou přítomnost jako Rusko, nebo se zmocnit části území, což udělali Turci, pak chtějí mít Íránci dlouhodobý ekonomický vliv, aby se udrželi „ve hře“ v regionu.

Írán poskytl Sýrii úvěry v hodnotě 6,6 mld. dolarů od roku 2011, v roce 2017 přibyla další miliarda dolarů. Ovšem nyní jsou vztahy mezi oběma zeměmi ještě vřelejší, především proto, že Asad přistál v Teheránu a setkal se s Hasanem Ruháním i s nejvyšším ajatolláhem.

Země se dohodly na ustanovení společné obchodní komory i banky, elektrárny v Latákii. Íránští developeři dostali také zajímavou zakázku. Írán slíbil vyřešit nedostatek ropy v Sýrii.

Írán trpí americkými sankcemi a přístav ve Středomoří ho vrací do hry. Všichni pořád hovoří o Hedvábné stezce, takže přístav je dobré místo k začátku aktivit. Írán sní o propojené regionální ekonomice, založené na obchodu, dálnicích a ropovodech, od Íránu ke Středomoří. Syrský přístav je tak jedním z dílků širší vize a sdílených zájmů.

Přístav v Latákii umožňuje užívat Íránu syrský přístav spolu se sklady pro ekonomické účely, jenže, co jim zabrání, aby to změnili na vojenskou základnu, píše Moubayed.

Latákie plní starý íránský sen – mít přístav ve Středomoří, z něhož může vyvážet zboží, zbraně a politický vliv do zbytku světa.

Články zveřejněné v rubrice Trendy nemusejí vyjadřovat názor redakce.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.