Spojené státy chtějí nová cla na zboží z EU. V seznamu jsou také Airbusy

Krok vyjadřuje širší frustraci z toho, jak pomalu pokračují jednání o obchodě mezi USA a EU.

USA chtějí zavést nová cla na výrobky z Evropské unie, která se mají týkat zboží v hodnotě 11,2 miliardy dolarů, sýry počínaje a letadly konče. V případě letadel se má jednat o kompenzaci za to, co Washington kritizuje jako nefér praxi – dotace pro evropského výrobce letadel Airbus.

Částka 11 miliard dolarů je nesrovnatelně menší než cla, která USA zavedly vůči Číně a naopak, kde jde o stovky miliard dolarů. Nicméně oznámení naznačuje, že rozhovory mezi USA a EU o obchodu se zhroutily, a to v momentě, kdy ekonomika celkově zpomaluje. Obě strany, USA a EU, od minulého roku vyjednávají o podmínkách vzájemného obchodu. Prezident Donald Trump přitom žádal nová cla coby nástroj proti obchodním deficitům se zeměmi jako je Německo. Experti ho ale varovali, že cla povedou ke zvýšení cen spotřebního zboží, což poškodí celkový růst ekonomiky.

V pondělí USA zveřejnily seznam výrobků z EU, kterých by se cla mohla týkat. Jsou na něm helikoptéry a letadla značky Airbus, známé sýry (Stilton, Roquefort a Gouda), vína, ústřice, ale i výrobky jako keramika, nože či pyžama.

Světová obchodní organizace minulý rok v květnu, po 14 letech sporů, rozhodla, že EU poskytuje dotace firmě Airbus, což mělo znevýhodňovat americkou firmu Boening. Spojené státy nyní očekávají, že WTO rozhodne, jaké protikroky vůči EU je možné podniknout v rámci kompenzací za dotace. Nyní začaly v konzultaci s reprezentanty průmyslu pracovat na seznamu zboží, na které uvalí cla.

Americký prezident Donald Trump v úterý na svém Twitteru uvedl: „EU zneužívala USA v obchodě mnoho let. Teď to skončí!“ Krok Spojených států sleduje mezinárodní obchodní pravidla, ale také odráží obecnější americkou frustraci z vývoje rozhovorů s EU na toto téma.

Již minulý rok v červnu zavedla Trumpova administrativa cla na ocel a na hliník z dovozu. Cla v hodnotě 25 a 10 % měla pomoci ekonomice, zároveň ale zvýšila náklady pro mnohé podniky, které tyto suroviny dovážejí.

EU na ně odpověděla zavedením cel v hodnotě 2,8 miliard dolarů. Během jednání o obchodních vztazích mezi USA a EU využil Trump také kartu cel na automobily, která by se EU velmi dotkla. Americká strana přitom opakovaně vyjadřovala frustraci z toho, že jednání pokračují velmi pomalu.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.