Francie vyzývá severní Evropu, aby podpořila výdaje

Německo a Nizozemsko mají ovšem z francouzského návrhu na růstový kompakt osypky.

Francouzský ministr financí Bruno Le Maire vyzval bohatší země severu EU, aby zvýšily své výdaje a pomohly tím eurozóně odvrátit recesi. Jeho návrhy ale nejspíš v Německu či Nizozemsku vzbudí nevolí.

Le Maire tlačí „na růstový kompakt“ (jako protiklad k tzv. fiskálnímu kompaktu, pozn. redakce) a chce, aby země jako Německo, Nizozemsko či Finsko více investovaly. Země prý nedělají dost pro dosažení rychlejšího růstu.

Nový francouzský plán bude zřejmě čelit podobnému odporu jako návrh společného rozpočtu eurozóny. Ten by měl pomoci slabším zemím eurozóny v případě krize či recese.

Společný rozpočet eurozóny by měl jako návrh finišovat v červnu. Jenže Holandsko už hrozí, že z jednání odejde, pokud rozhodnutí o výdajích nebudou podléhat právu veta. Le Maire se domnívá, že návrh společného rozpočtu, který byl nejprve dohodnut s Německem, se podaří uskutečnit, řada těžkých vyjednávání však ještě čeká na země eurozóny.

Navrhuje ovšem, aby „přebytkové“ země jako Německo více vydávaly, zatímco jiné, jako Francie, musejí provést reformy a restrukturalizaci svých veřejných financí. Tato opatření by měla být doprovázena akomodativní politikou Evropské centrální banky. Eurozóna musí být dokončena, což kromě rozpočtu zahrnuje i jednotný kapitálový trh a regulatorně uspořádanou bankovní unii.

Le Maire přiznal, že má velké obavy o budoucí ekonomický růst, neboť všude je vidět zpomalení, od USA až po Čínu, v eurozóně je to Německo a Itálie. MMF vydal čerstvé varování o zpomalení světové ekonomiky, jejíž tempo teď snad mohou zrychlit jen rozvíjející se země.

Francouzský ministr financí má velké ambice a přeje si, aby EU, potažmo eurozóna, byla silným rivalem pro USA či Čínu. Le Maire znovu opakoval, že Brexit je šance, šance, jak zjistit, čím má EU skutečně být i jak zahrnout země, které se cítí odstrkovány, do struktur EU, je prý zásadní země východní Evropy lépe integrovat.

Le Maire ve své obhajobě silné EU zašel ještě dál než prezident Macron, který kromě reforem eurozóny pléduje i za strategickou technologickou spolupráci. Le Maire uvedl, že trh EU je největší a nejsilnější na světě, ale že byl možná až příliš otevřený ve srovnání s tím, jak málo otevřené jsou trhy ostatní.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.