Kapitalismus je potřeba reformovat, píší Financial Times

Nestačí, když extrémně bohatí budou varovat před nerovností, míní vlivný globální deník.

Britské noviny Financial Times připomínají, že dva velmi bohatí Američané – Ray Dalio z Bridgewaters (přinesli jsme informaci) a Jame Dimon z JP Morgan – vyjádřili značné obavy ohledně budoucí udržitelnosti kapitalismu. Dimon, velká postava Wall Streetu, dokonce sepsal dopis pro akcionáře, v němž vypočítává nedostatky neomezeného kapitalismu, navrhuje řešení a blahořečí sociálně demokratickou tradici s její sociální ochranou.

Dalio přímo varoval před „revolucí“, pokud se rychle něco neudělá s nerovností, sám má majetek v hodnotě přes 18 mld. dolarů.

Dimon je poněkud chudší, ale za minulý rok si vydělal 31 milionů dolarů, což je 2600 x více než obyčejný bankovní úředník JP Morgan.

Oba pánové, konstatují dále noviny, jsou součástí té davoské elity, která tak ráda mezi sebou tlachá o nerovnosti, ale už ne o tom, že jednou z jejích příčin je, že bohatí neplatí daně. Tihle dva si alespoň uvědomují realitu, řada jejich podobně bohatých kolegů však žádný problém nevidí.

Oba také hledají řešení, podporují například vysokou daň pro bohaté.

Oba vložili nemalé peníze do podpory škol, takže jejich rétorika není jen píárko. Jenže ono nejde o osobní filantropii pár jednotlivců, postoj musí změnit vlády i podnikatelský sektor, míní Financial Times.

Dalio se vlastně pouští cestou smíchání kapitalismu a socialismu, což mu asi podporu mainstreamu nezajistí. Ale i tak je patrné, že myšlenka vyššího zdanění bohatství si získává pozornost i mezi bohatými.

Kritizuje se dokonce i dříve nedotknutelná „hodnota pro akcionáře.“ Dimon například tvrdí, že firma se má orientovat dlouhodobě, pečovat o zaměstnance, zákazníky a komunitu, ve které funguje.

Je povzbudivé vidět, že tak vlivní podnikatelé začínají prosazovat progresivní změny, uvádí článek. Ale pouhé návrhy reforem pro ty dole nestačí, zasypávání propasti mezi těmi nahoře a dole by se mělo stát realitou.


Články zveřejněné v rubrice Trendy nemusejí vyjadřovat názor redakce.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.