Nezávislost centrálních bank je mrtvá

Svědčí o tom i poslední případ z USA. Trump jmenoval nového člena FEDu, i když ten ohrožuje nezávislost centrální banky. Důvodem jsou volby.

Komentátor John Dizzard varuje, že v USA a v Evropě jsou minulé zkušenosti zapomenuty a nezávislost centrální banky je pryč.

Donald Trump nominoval do amerického FEDu (tj. centrální banky) Stephena Moorea, který je obecně vnímán jako hrozba nezávislosti centrální banky. Ale důvod je jasný – Trumpovi poradci vidí vývoj výnosů a tuší recesi. A ví, že recese znamená, že znovuzvolení Trumpa selže.

To si Bílý dům nemůže dovolit. Ať už se podaří Trumpovi protlačit Moora či ne, je jasné, co chce – snížení krátkodobých úrokových sazeb. Korporátní Amerika si myslí, že už nyní jde administrativa na samou hranu neinflačního růstu. Nejsou lidi, dodávky mají zpoždění, ziskové marže jdou dolů. Bylo by třeba šlápnout na brzdu, říká Dizzard, jenže místo toho je třeba ještě jeden rok euforie – protože budou volby.

Takže vhod přijde i inflační růst. Což sice partneři mohou vnímat jako de facto kompetitivní devalvaci, ale jak říká Trump „co oni udělali pro nás“. Nu, a když se této politiky v Bílém domě nezbavíme, varuje Dizzard, pak uvidíme, jak budou fungovat regulativní finanční procesy v praxi.

Například se dobře ví, co dělá recese s ratingem dluhopisů a také je známo, že v kategorii ratingu BBB je historicky velké množství korporátních dluhopisů. Tetelí se jen tak tak na investičním stupni.

Život v Americe byl vždycky tak nějak jako horská dráha, přiznává Dizzard. Rovněž v Evropě se ovšem odehrává drama. Je tu spor o dohled nad clearingovými institucemi. Evropská centrální banka (ECB) se domnívá, že ona by měla regulovat, kdyby se objevil problém s platebními systémy. Jenže národní regulátoři se nechtějí dohledu vzdát.

Články zveřejněné v rubrice Trendy nemusejí vyjadřovat názor redakce.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.