Podle přátel poznáte jej. Nebo ji

Ivo Šebestík dnes komentuje návštěvu nově zvolené prezidentky Slovenska Zuzany Čaputové v Praze.

Už celá staletí v Evropě platí, že pocit nadřazenosti postupuje ve směru od západu na východ. Opačným směrem nikoliv. Tak Francouzi vždy hleděli z výše své latinské kultury na Němce, kteří jim připadali hrubí a neotesaní. No a Němci zase shlíželi shora na Čechy, které měli (a mají stále) za národ doposud nedospělý, jenž potřebuje nechat se vést odjinud.

Ovšem ani Češi v pocitu neoprávněné nadřazenosti nezůstávali pozadu a vše na východ od Prahy vnímali jako prostě Východ. Včetně Moravy. „Východ“ je zkrátka slovo obtížené negativními asociacemi. Co se nachází na východ, nachází se takto na „východ od civilizace“.  A civilizace, to jsme MY! Ono dávné „Ex Oriente lux“ se tak proměnilo v pravý opak. Již nějaký čas vychází Slunce na západě.

Ačkoliv s tímto náhledem, poněkud povýšeným a lehce arogantním, zásadně nesouhlasím, přesto jsem si na něj vzpomněl v souvislosti s doposud privátní návštěvou nově zvolené slovenské prezidentky Zuzany Čaputové v Praze. Navštívila zde osoby velmi těsně spřízněné s bývalým českým prezidentem Václavem  Havlem, zejména Karla Schwarzenberga a Michaela Žantovského, tedy významnou část nedávné minulosti českého státu, jež se ale postarala o to, aby české země byly hospodářsky kolonizovány nadnárodními korporacemi s domovskými adresami v západních zemích a aby Česká republika již stoprocentně rezignovala na vlastní autonomní zahraniční politiku, tedy na vlastní zájmy. Vzhledem k moderní geopolitické situaci se jedná o škody téměř již nenapravitelné.

Nově zvolená slovenská prezidentka touto návštěvou spřízněných duší v Praze dala docela srozumitelně najevo, že hodlá vést Slovensko podobnými cestami, jakými lidé v okolí Václava Havla vedli české země.  To ale znamená, že Slovensko dost možná přijde o svoji opatrnost vzhledem k nebezpečnému precedentu, jakým bylo mezinárodní uznání takzvaně nezávislého Kosova. Slovensko tehdy moudře a velice obezřetně svůj podpis pod krádež srbského území nepřipojilo, věda, že někdy v budoucnu by albánského příkladu (opsaného jen s malými „inovacemi“ z návodu daného sudetskými Němci v Československu) mohli využít Maďaři na jižním a východním Slovensku. Nehledě na to, že Slovensko pod Čaputovou může docela brzy hostit nějakou americkou vojenskou základnu, takovou, po jaké touží Polsko, a jaká se nachází na ukradeném Kosovu. Což se rovná nabídce otevření bojové fronty na vlastním území v případě války s Ruskem. No, kdo by si nepřál mít doma pořádné bitevní pole a Černobyl od Váhu až do Prešova, že ano?

A jelikož přání USA bylo pro Václava Havla a jeho spolupracovníky vždy víc než svaté, může se stát, že jakékoliv další nebezpečné přání této velmoci a dalších mocných (nepochybně již teď) příznivců mladé slovenské designované prezidentky, jednoho dne připraví Slovensko o polovinu jeho území. A třeba i o celé. Podle přátel poznáte jej, nebo ji. Vane-li západní vítr ke Slovensku a na své trase počechrá vlasy Karla Schwarzenberga a Michaela Žantovského, měli by bratři Slováci docela určitě alespoň zpozornět.

Ilustrační koláž: Autor – !A, zdroje fotek: Slavomír Frešo, CC BY-SA 4.0 a Pastorius,CC BY 2.5, Wikipedia Commons

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.