Řecko se zajímá o skupinu 16+1 a o Čínu

Řecko se chce ke skupině připojit, i když Brusel Čínu označuje za „systémového rivala“.

Řecko se chce připojit ke skupině 16+1 a zintenzivnit svůj vztah k Číně. Řecký premiér Alexis Tsipras skupinu 16+1 (jde o země střední a východní Evropy, 11 zemí z toho jsou členy EU) již informoval, že se jeho země chce připojit. Tsipras v dopisu hovoří o „strategické spolupráci“ s Čínou a o rozvoji regionu.

Formální oznámení bude učiněno na čtvrtečním a pátečném setkání v Chorvatsku.

Tsipras činí tyto kroky navzdory tomu, že Brusel označil Čínu za „systémového rivala“ a byl vyděšen rozhodnutím Itálie přidat se k čínskému projektu Jeden pás, jedna stezka. Řecko už součástí Jednoho pásu, jedné stezky je, čínská firma Cosco využívá řecký přístav Pireus.

Francie a Německo se nicméně obávají, že Čína využije formátu 16+1 k tomu, aby získala v rámci EU větší vliv.

Skupina 16+1 vznikla v roce 2012. Do 16 zemí by mělo plynout více než 15 mld. dolarů v čínských investicích, ale největší důraz je dán na pět zemí, které nejsou členy EU.

Země využívají fórum pro možnost setkání s vrcholnými čínskými představiteli, které si jsou jinak samostatně schopné zajistit velké země jako třeba Velká Británie.

Ilustrační foto: Autor – Oficiální web summitu (https://www.ceec-china-croatia.org/en/photo-gallery/)

 

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.