Salvini jde do volebního boje s novou populistickou aliancí

Podle politologa chce italský vicepremiér Salvini využít evropských voleb především pro posílení v domácí italské politice.

Šéf italské Ligy Matteo Salvini se snaží o vytvoření široké anti-imigrantskou alianci, informovaly noviny Financial Times.

Salvini zahájil kampaň italské Ligy, jejímž účelem je změnit rovnováhu sil v Bruselu a posílit anti-migrační síly.  Nová frakce v Evropském parlamentu by mohla zahrnovat německou AfD, dánskou lidovou stranu či finskou nacionalistickou stranu.

Salvini na setkání v Miláně uvedl, že je potřeba vrátit lidi zpět k tomu, aby v Evropě vládli. Nová frakce by se měla zaměřovat na ochranu vnějších hranic, ale i na téma ekonomické bezpečnosti, například podporu regionálních produktů. Pro Salviniho má Evropa smysl jen tehdy, když uznává různé názory a kultury. Nemůže to být jen byznys a finance, to pak není evropský sen, ale noční můra.

Nová frakce nechce EU zničit, ale zreformovat, což potvrdil i německý zástupce Jörg Meuthen. Zároveň se Salvini snaží skupinu rozšířit, aby se ve frakci objevilo více stran.

Evropské volby mohou také Salvinimu pomoci v tom, aby posílil svou pozici ve vládě. V ní je totiž Liga menším partnerem, protože volby jasně vyhrálo hnutí Pěti hvězd.

Sestavit ale koalici anti-migračních stran není tak snadné, protože vůči sobě nemusejí mít ideální vztahy a mají například také různé vztahy k Putinovu Rusku, tvrdí článek.

V Miláně tak chyběl nejen Viktor Orbán, ale také Jaroslaw Kaczyński, kterého Salvini láká už několik let, ale také například rakouská FPÖ.

Jsou to ovšem strany, které jsou blízké Lize, ale jsou prozatím v jiných frakcích Evropského parlamentu.

Noviny Financial Times ovšem citují italského politologa, který se domnívá, že Salvini se stále spíše koncentruje na domácí politickou scénu a chce volby do Evropského parlamentu využít právě pro posílení doma. Ve vládě je vicepremiérem a zastává funkci ministra vnitra.

Salvini chce ukázat, že Itálie je hlavní anti-globalistickou zemí a že on je tím lídrem. Salvini prý také nechce rozpoutat plnou válku proti Bruselu, protože ví, že by jí nevyhrál. Chce se koncentrovat na domácí témata jako je bezpečnost a imigrace, protože to mu přináší body.

Ilustrační foto: Autor – Presidenza della Repubblica, Attribution, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=68476933

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.