Sankce Severní Koreu na kolena nedostanou, vzkázal Kim

Ekonomická nezávislost a sebedůvěra mají být podle severokorejského lídra recept na úspěch. Vyjádření padlo před jednáním USA a Jižní Koreje.

Severokorejský lídr Kim Čong-un vyzval k rozvoji ekonomiky země a také k tomu, že Severní Korea musí udeřit na všechny ty, kdo si myslí, že zemi dostanou pomocí sankcí na kolena. Podle něj se jedná o „mylný“ názor. Slova měla zaznít ve středu na plenárním zasedání komunistické strany.

Kim Čong-un dále sdělil, že osud revoluce v KLDR rozhodne „sebedůvěra a nezávislá ekonomika“. Vyjádření severokorejského lídra padlo jen krátce před čtvrteční schůzkou prezidenta Donalda Trumpa a jeho jihokorejského protějšku Mun Če-ina ve Washingtonu. Obě strany měly ve čtvrtek jednat o tom, jak dál pokračovat v případě jaderné otázky Severní Koreji.

Mike Pompeo, ministr zahraničí USA, při slyšení před senátním výborem ve středu řekl, že by USA chtěly mít možnost částečně snížit sankce proti Pchjongjangu, ale přitom nechat většinu ohraničení v platnosti, a to do té doby, dokud režim nepřestane být jadernou hrozbou.

Na konci února se konal druhý summit mezi Donaldem Trumpem a Kim Čong-unem. Summit skončil předčasně a bez podpisu jakéhokoliv komuniké. Podle tvrzení Mika Pompea Severní Korea na summitu požadovala zrušení všech sankcí výměnou za „široké kroky“ ohledně svého jaderného výzkumného objektu. Jenže nabídka byla podle Washingtonu nejasná.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.