Slovinsko obviňuje Chorvatsko ze skandálního vměšování do svobody médií

Podle Ljubjany se Chorvatsko snažilo zastavit publikace o roli svých špionů v hraničním sporu mezi oběma zeměmi.

Mezi Slovinskem a Chorvatskem došlo k novým sporům. Slovinský premiér Marjan Šarec obvinil v rozhovoru pro POLITICO Chorvatsko ze skandálního chování a pokusů potlačit zprávu v médiích o tom, jak chorvatští špioni pomáhali potopit snahy o vyřešení hraničních sporů.

Šarec řekl, že je skandální, že se Chorvatsko pokusilo ovlivnit jedno ze slovinských médií, „aby nezveřejnilo toto vměšování chorvatské tajné služby“. Premiér hovořil o zprávách ve slovinském tisku, které už v uplynulém týdnu zvýšily napětí mezi oběma sousedy. Slovinsko a Chorvatsko spolu vedou neshody ohledně hranice už delší dobu. Spor měl být v roce 2015 vyřešen, ale Chorvatsko se z něj stáhlo poté, co se na veřejnost dostala nahrávka, která ukazovala slovinského představitele v kontaktu se slovinským soudcem v soudním panelu.

Média ve Slovinsku nyní informovala, že za nahrávkou měli být údajně chorvatští špioni. V reakci na to Slovinsko svolalo bezpečnostní radu státu a také odvolalo velvyslance v Záhřebu ke konzultacím.

Šarec řekl, že má větší problém se zasahováním do svobody médií než údajné informace o chorvatské špionáži. Vyzval Záhřeb, aby skončil „tuto špatnou praxi“. „Není to evropská praxe, je to vměšování do svobody média,“ dodal. Podle něj všechny zpravodajské služby dělají svou práci a je to normální. Nicméně zasahování do svobody médií odmítl.

Chorvatský premiér Andrej Plenković reagoval s tím, že Chorvatsko se o nic podobného ve Slovinsku nesnažilo, a že chce mít se svým sousedem dobré vztahy postavené na dialogu.

Otázka hranic nicméně zůstává nevyřešena. Chorvatsko v roce 2017 odmítlo rozsudek arbitrážní soudu, který rozhodl ve prospěch Slovinska. Sareč k tomu řekl, že Ljubjana od chorvatské strany chce, aby respektovala právní stát a rozsudek uvedla do praxe. A také, aby skončila s podobnou špatnou praxí. „Samozřejmě, že nechceme začít konflikt s Chorvatskem,“ sdělil.

Ilustrační obrázek: Autor – STA – email/UKOM (Republic of Slovenia – Governmental PR Office, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=73548335

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.