Bývalý právník Obamovy administrativy má být žalován za lhaní o práci pro Janukovyče

Případ má souvislost s Muellerovou zprávou o ruském vlivu na volby v USA. Mělo dojít k porušení zákona o zahraničních agentech.

Gregory Craig, který pracoval jako právník v Bílém domě v době prezidentství Baracka Obamy má být obžalován kvůli své práci pro Ukrajinu v roce 2012, informuje Reuters.

Craig působil v Bílém domě asi rok, od ledna 2009. Očekává se, že bude obžalován za falešné svědectví pro ministerstvo spravedlnosti. Ovšem žaloba by se mohla týkat i dalšího. Craigovi právníci vinu svého klienta odmítají.

Případ má souvislost se zvláštním vyšetřováním Roberta Muellera, které se týkalo ruského zasahování do prezidentských voleb v USA v roce 2016. Craiga viní z toho, že lhal ministerstvu spravedlnosti o svém podílu na zprávě z roku 2012, která měla za cíl ospravedlnit žalobu Julie Tymošenkové, politické konkurentky tehdejšího prezidenta Ukrajiny Viktora Janukovyče.

Zprávu předložila právní firma, ve které byl Craig partnerem. Případ se má týkat neprovedené registrace podle amerického zákona FARA, který požaduje registrování zahraničních agentů. Tento zákon vyžaduje, aby osoba, která lobbuje nebo se podílí na PR pro zahraniční zájmy, tuto skutečnost oznámila ministerstvu spravedlnosti. Zákon platí od roku 1938, ale byl jen málo vynucován. Změnilo se to v roce 2017 právě v souvislosti s Muellerovým vyšetřování.

Právní firma, ve které byl Craig partnerem, se konkrétně na zakázku ukrajinské vlády věnovala zhodnocení snah o obžalování bývalé premiérky Julie Tymošenkové. Zpráva firmy byla potom využita Janukovyčovou vládou při odvolání u Evropského soudu pro lidská práva.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.